Kaçak içki ve sigaraya sıkı takip


Maliye Bakanlığı, son zamların ardından sigara ve içkide artan kaçakçılık olaylarına karşı Türkiye çapında takibata geçti.AA muhabirinin Gelir İdaresi Başkanlığından edindiği bilgiye göre, vergi denetimlerinde bu yıl alkol ve tütün mamullerine ağırlık verilmesi kararı alındı. Bu amaçla Gelir İdaresi Başkanlığında düzenlenen toplantılarda, alkollü içkilerden bu yıl sadece ÖTV olarak 2 milyar 166,7 milyon lira, tütün mamullerinden de 16 milyar 417,5 milyon lira gelir elde edileceğine, KDV ile bu rakamların çok daha yüksek düzeye çıktığına dikkat çekildi. Kaçak içki ve sigara ile daha sıkı mücadele edileceği vurgulanan toplantılarda, Gümrük Müsteşarlığı ve Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu ile de yakın işbirliği içinde çalışılacağı belirtildi.

-KAÇAKÇILIK VE SAHTECİLİKLE MÜCADELE İÇİN ÖZEL BİRİM-


Gelir İdaresi, kaçakçılığın yanısıra, bandrolsüz ve sahte bandrollü ürünlerle mücadele için Başkanlık bünyesinde ''Bandrollü Ürün İzleme ve Değerlendirme Müdürlüğü'' de oluşturdu.

Yeni birimin görev alanları da şu şekilde tanımlandı:

''-Günlük olarak Bandrollü Ürün (Turktrace) Merkezi Veri Sisteminde yer alan aktivasyon ve denetim oturumlarındaki raporlar kontrol edilerek, kayıp, çalıntı ve niteliğe uygun olmayan bandrollerin tespiti halinde gerekli tahkikatı başlatmak.

-Aylık olarak seri tütün mamulleri ve alkollü içki üreticileri ve ithalatçıları listesinde yer alan firmaların KDV, ÖTV, ihracat raporları, sevkıyat ve aktivasyon bilgilerini takip etmek.

-Aylık olarak Vergi Dairesi Başkanlıkları ve Defterdarlıklardan gelen saha denetim sonuçları ile savcılığa bildirilen mükellef listeleri hakkında rapor hazırlamak.

-Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerde Bandrollü Ürün İzleme Sistemi Genel Tebliği çalışmalarıyla ilgili mevzuatı geliştirmek.

-Tütün ve alkol ürünlerinde kayıt dışılığın önlenmesi konusunda diğer kamu kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak.''

Gelir İdaresi Başkanlığı, özel birimin yanısıra kaçak ve sahte tütün mamulü ve alkollü içkilerle mücadele için özel denetim ekipleri de oluşturdu. Bu ekiplere çok sayıda mobil cihaz verildi. Yetkililer, denetim ekiplerinin önümüzdeki dönemde hem personel, hem de cihaz yönünden takviye edileceğini bildirdi.

-1,5 MİLYON SAHTE VE BANDROLSÜZ ÜRÜN ELE GEÇİRİLDİ-

Öte yandan Gelir İdaresi Başkanlığının geçen yıl alkollü içkiler ve tütün mamulleri piyasasında yaptığı denetimlere 11 bin 156 personel katıldı. Denetime alınan 197 bin 544 mükelleften 717'si için Savcılıklara suç duyurusunda bulunuldu.

Sahte ya da bandrol düzenlemelerine aykırı ürün üreten, bulunduran ya da satan mükelleflere 4 milyon 625 bin 715 lira özel usulsüzlük cezası kesildi.

Denetimler sırasında 137 bin 532 adet içki ile 334 bin 19 adet tütün mamulünün bandrolsüz olduğu tespit edildi. Bin 72 adet içki ve 2 bin 265 adet sigara ve diğer tütün mamulünde taklit, sahte bandrol bulundu. 1 milyon 89 bin 812 adet içki ile 651 adet tütün mamulünde ise niteliğe uygun olmayan bandrol kullanıldığı anlaşıldı.

Bu çerçevede toplam 1 milyon 565 bin 351 alkollü içki ve tütün mamulü için Savcılığa gidildi.

-İSTANBUL, SAHTECİLİK VE KAÇAKÇILIĞIN DA MERKEZİ-

Gelir İdaresinin geçen yılki alkollü içki ve sigara denetimlerinde, en fazla sahte ve bandrolsüz ürüne İstanbul'da rastlandı. Bu ilde mükelleflere 1 milyon 814 bin 622 lira tutarında ceza yazıldı. Söz konusu ceza, Türkiye genelinde kesilen toplam cezanın da yüzde 39'unu oluşturdu.

Sahtecilik ve kaçakçılık olaylarında İstanbul'u 530 bin 920 liralık ceza ile Gaziantep, 514 bin 644 liralık ceza ile Tekirdağ, 291 bin 49 liralık ceza ile Antalya, 282 bin 720 liralık ceza ile de Mersin izledi.

-VATANDAŞ SAHTE ÜRÜNÜ NASIL ANLAYACAK?-

Bu arada Gelir İdaresi Başkanlığı, tütün mamulü ya da alkollü içki alırken vatandaşın bandrole bakarak, ürünün sahte ya da kaçak olup olmadığını nasıl anlayacağı konusunda şu uyarıda bulundu:

''-Gelir İdaresi Başkanlığının renkli logosuna çıplak gözle, (iki farklı açıdan dik, sağ taraftan veya çapraz) bakıldığında, çift renk arasında değişim görülüyor. Örneğin 2009 yılı öncesi tütün mamulü ve alkollü içki bandrollerinde turkuaz ve mor arasında geçiş, 2009 yılı ve sonrasında ise pembe ve yeşil arasında geçiş bulunuyor.

-2008 ve 2009 yılı alkollü içki bandrollerinde de farklı açıdan bakıldığında, GİB logosunun üst kısmında fermente alkollü içki bandrolünde 'F', distile alkollü içki bandrolünde ise 'V' harfi yer alıyor. GİB logosunun üst kısmına dik bakıldığında bu harf görülmüyor, çapraz açıdan bakıldığında ise harf görünür hale geliyor.


kaynak;habervaktim