Gensoru önergesi perşembe günü görüşülecek


Meclisin bu haftaki önemli konularından biri, CHP'nin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında verdiği gensoru önergesi olacak.TBMM Genel Kurulu, haftaya denetimle başlayacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 23 Şubat Salı günü, bir saat süreyle milletvekillerinin sözlü sorularını yanıtlayacak.

Sözlü soruların ardından görüşmeleri yarım kalan Arsa üretimi ve Değerlendirilmesi Hakkında Yasa Tasarısına devam edilecek. Tasarı, TOKİ'ye devredilen arazi ve arsaların, arazi vergisinden muaf tutulmasını öngörüyor.

Türkiye, Avusturya, Bulgaristan, Macaristan ve Romanya arasında Nabucco Projesi hakkında imzalanan uluslararası anlaşmanın onaylanmasını öngören yasa tasarısı, 24 Şubat Çarşamba günü Genel Kurulda ele alınacak. Projeyle, Türkiye'nin doğu ve güney sınırlarından temin edilecek doğalgazın sırasıyla Türkiye, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya'nın Baumgarten kentine ulaştırılması hedefleniyor.

-GENSORU ÖNERGESİ-

Genel Kurulda, 25 Şubat Perşembe günü, CHP'nin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmeler yapılacak. Önerge sahipleri adına bir milletvekili, gruplar ve Bakan'ın yapacağı konuşmaların ardından gensorunun gündeme alınıp alınmayacağı oylanacak.

Önergede, ''demokratik açılım'' olarak adlandırılan projenin, dış güçlerin de desteği ile siyasi iktidar tarafından ortaya konulduğu iddia edilerek, ''Proje kapsamında, terör örgütü mensuplarının yargı sürecini etkileyen, bu konuda özel yargılama düzeni sağlamak için devletin olanaklarını seferber eden, terör örgütü mensuplarının tutuklanmaması için hukuku çiğneyip, yargıyı yönlendiren pazarlıkları yapan, bu amaçla gizli müzakereler yürüten Bakan Atalay hakkında gensoru açılması'' isteniyor.

TBMM'deki ihtisas ve araştırma komisyonları da gündemlerindeki konuları görüşecek.

(AA)


kaynak;habervaktim