Hazine garantili borç alıp hiç ödemiyorlar


Hani hükümet muhalif belediyelere destek olmuyordu?: Muhalefete mensup belediyelerin, “Hükümet bize destek olmuyor, para bulamıyoruz” söylemleri yalan çıktı. CHP, DSP ve MHP'li belediyelerin, iktidarın desteğiyle Hazine garantili olarak aldıkları borçlar, 2 milyar 519 milyon dolar oldu. Sadece DSP'li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in borcu 1 milyar 7 milyon dolara ulaştı. Bu arada pek çok muhalif belediye, aldığı borçları ödemeyerek 367 milyon dolarlık zararı Hazine'ye yükledi.YENER DÖNMEZ'İN HABERİ...

Her fırsatta AK Parti Hükümeti'ni ayrımcılık yapmakla suçlayan, ekonomi politikasını borçlanma üzerine oturttuğunu ileri süren muhalif partiler, kendilerine ait belediyeler aracılığıyla ise iktidarla uyum içerisinde Hazine garantili borçlar alıyor, ödemediği milyonlarca doları ise Hazine'nin üzerine yıkıyor. Bu durum, “AK Parti Hükümeti muhalif belediyelere destek olmuyor” iddiasını da havada bırakıyor.

CHP'LİLER BORCU SEVDİ
Hazine Müsteşarlığı'nın yayınladığı son Kamu Borç Yönetimi Raporu, CHP, DSP ve MHP'li belediyelerin ilginç borç ilişkilerini gözler önüne serdi. Rapora göre, İzmir, Antalya, Mersin, Eskişehir gibi muhalefet partilerine ait bulunan belediyeler, Hazine'nin borç müdavimleri arasında yer alıyor. Bu kapsamda Antalya Büyükşehir Belediyesi son dokuz ayda 87 milyon dolar Hazine garantili borç aldı. Aynı belediyenin Su ve Kanalizasyon İdaresi de, yine aynı dönemde aynı yöntemle 35 milyon dolar borçlanmaya gitti. Hazine garantili borçlar kaleminde önemli meblağlar kullanan bir diğer muhalefete ait belediye de CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, son 7 yılda Hazine üzerinden 607 milyon dolarlık borçlanmaya gitti. CHP'li belediye, bu borçlar dışında 131 milyon dolar borcunu ise ödemeyerek, bu meblağı Hazine'nin borç hanesine yazdırdı.

İLÇE BELEDİYELERİ BİLE BORÇ İÇİN SIRADA
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin son 4 yılda aldığı Hazine garantili borç miktarı 158 milyon dolara ulaşırken, 15 milyon dolarlık borç ise Hazine'nin zarar hanesine yazıldı. Son seçimlerde MHP'ye geçen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ise sadece dokuz ayda 36 milyon dolar borç aldı. Hazine üzerinden borç alma furyasına bazı ilçe belediyeleri de katıldı. CHP'li Milas Belediyesi 41 milyon, Menemen Belediyesi 142 milyon, Didim Belediyesi 56 milyon dolar Hazine garantili borç aldı. Ayrıca Didim Belediyesi'nin 25 milyon dolar, İskenderun Belediyesi'nin 26 milyon dolar, Milas Belediyesi'nin de 11 milyon dolar borcunu Hazine üstlendi. Hazine, Menemen Belediyesi'nin 142 milyon dolarlık borcundan ise feragat etti.

BÜYÜKERŞEN'İN 1 MİLYAR DOLAR BORCU VAR
AK Parti iktidarları döneminde DSP'li Yılmaz Büyükerşen'in yönettiği Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı da, Hazine garantili borçlar konusunda ön sıralarda yer alan belediyelerden birisi oldu. Büyükerşen, 2002 yılından 2009 yılına kadar 965 milyon dolar borç yaptı. Büyükerşen bu borçlanmalarının yanısıra tam 42 milyon dolar borcu ise ödemeyerek Hazine'yi zarara uğrattı.


VAKİT


kaynak;habervaktim