Kuzu: Kapatma davası açılırsa...


TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, yargıda son günlerde kendileri dışında gelişen olayların, başkaldırıların ve kurumlar arasındaki ihtilafların arkasında AK Parti'nin kapatılma davası olduğunu söyledi.Kuzu, "Allah'ın bildiğini kuldan mı saklayacağız. Dava açılırsa ne olur biz de seçime gideriz başka da çare yok. Kararı vatandaş verecek" dedi.

Çorum Belediyesi'nin davetlisi olarak kente gelen Burhan Kuzu, bu akşam düzenlenecek 'Değişen Türkiye'de Yeni Anayasa Tartışmaları' konulu konferansa konuşmacı olarak katılacak.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'yü ziyaretinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Burhan Kuzu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile yaptığı telefon konuşmalarının basına yansımasıyla ilgili olarak, "Zannediyorum orada Sayın Gökçek'i dinlerken ben teknik takibe takıldım. Yoksa benim neyimi dinleyecekler. Kendisi hakkında görevi kötüye kullanmayla ilgili açılmış bir dava var. Görevi kötüye kullanma içine her şey girebilir, biz buna hukukta torba madde diyoruz. Bu başkanların korkulu rüyasıdır. Melih beye de bir sürçükleme olmuş 'acaba bu tip suçlar da buna giriyor mu, bir değişiklik olabilir mi?' dedi. Bir değişiklik yapılmadı. Buradaki asıl konu yasa dışı dinlemelerdir. Yasa dışı dinlemelere her zaman karşı oldum. İki kişinin konuşması sadece hakim tarafından dinlenebilir. Yasa dışı dinlemelere karşıyız. Yasal dinlemeler de keşke olmasa ama bazen başka çare olmuyor. Allah'tan bir şey dememişiz. Sadece başbakan ve benim değil kimseninki yayınlanmamalı. Dinlemeleri yayınlamakla ilgili 4 bin açılmış dava var." ifadesini kullandı.


"YARGIDAKİ TARTIŞMALARIN ARKASINDA KAPATMA DAVASI VAR"

Bir gazetecinin sorusu üzerine Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in tutuklanmasını da değerlendiren Burhan Kuzu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) kararını eleştirdi.

Kuzu, şunları söyledi: "Erzincan Erzurum hattında bir dava var. Burada beni ilgilendiren konu, hiçbir inceleme yapmadan hakimler kurulunun apar topar toplanarak özel görevli bu savcıları görevden almasıdır. Bu yanlış bir karardır. Diyelimki doğru, bu durumda Yargıtay'ın hemen balyoz gibi açıklaması geldi. Bu da yetmedi Danıştay, yetmedi YARSAV, o da yetmedi Türkiye Barolar Birliği'nin açıklamaları bu da yetmedi beşli beşli Yargıtay, Danıştay üyelerinin HSYK'yi ziyaret etmeleri. Oldu olacak çelenk götürsünler."

Böylesine bir başkaldırıyı doğru bulmadığını vurgulayan Kuzu, "Bu aslında yargıyı yıpratıyor. Benim buradaki derdim yargıyı korumak bunu samimi söylüyorum. Yargı bu kadar kendini ortaya çıkarmamalı. Yargı siyasetçi gibi değildir. Siyasetçinin ufak tefek kusuru olsa bu seçimde temizlenir. Biri gider diğeri gelir. Yargıdaki siyah bir leke beyazdaki siyah gibi gözükür, o yüzden yargının bağımsızlığı önemli ama tarafsızlığı da çok önemli. Tarafsızlığını kaybeden bir yargının vereceğe karara da herkes şüpheyle bakar. Zaten bütün bu planlar, projeler, başkaldırılar, kurumlar arasındaki ihtilafların arkasında AK Parti'nin kapatılma davası var. Allah'ın bildiğini kuldan mı saklayacağız. Dava açılırsa ne olur biz de seçime gideriz başka da çare yok. Kararı vatandaş verecek. Sekiz yüz sayfalık daha önceki yaptığımız gibi savunma yapacak değiliz. Dava anlamsız. Başı yok sonu olmayan bir dava. Yaptım oldu cinsinden bir dava olacak açılırsa. Yargıyla alakalı olarak son dönemlerde yapılanlara bakın bir savcı yanlış karar veriyor, tutuklayan hakim üst mahkemeye itiraz ediliyor yine hakim. Bunların bütün hesapları bizden soruluyor ne güzel yani nasıl bir şeyse bunu da anlamakta zorlanıyorum." şeklinde konuştu.


"HALKA GİDİLİRSE DEMİREL DE SEZER DE ÇIKAR ŞENLİK OLUR"


Cumhurbaşkanı'nın görev süresi hakkında da açıklamalarda bulunan Burhan Kuzu, kamu hukukunda statünün korunması konusunu hatırlattı.

Kuzu, "Biri bir yere seçilerek geldiyse süreyi kısaltmak için bir gerekçe olması lazım. Diyelim ki cumhurbaşkanını 7 yıllığına seçtik daha sonra 5 yıla indirdik. Cumhurbaşkanı seçtikten sonra 9 yıla çıkartsaydık yok diyecektiniz. Aşağı çektiğin zaman olur yukarı çektiğinde olmaz. 5+5 yeni bir formüldür halk tarafından seçilir. O zaman Demirel de gelir Sezer de çıkar şenlik olur onlar için de yol açılır." açıklamalarında bulundu.

Çorum Belediyesi'nin ardından AK Parti İl Başkanlığı'na giden Kuzu, son olarak Vali Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret etti.

Dinlenmek için Anitta Otel'e geçen Kuzu, saat 19.30'da Devlet Tiyatro Salonu'nda konferans verecek.


(CİHAN)


kaynak;habervaktim