Kadir Özbek'ten savcıya 'sicil'li tehdit


HSYK Başkanvekili Özbek, gözaltı öncesinde Başsavcı Cihaner'i telefonla aradı. Cihaner, gözaltı ve aramaya direneceğini söyledi. Özbek, Cihaner'e direnmemesini ve savcının isim ve sicil numarasını almasını söyledi.Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in tutuklanması öncesi evindeki arama sırasında ilginç telefon trafiği yaşandığı öğrenildi. HSYK Başkanvekili Kadir Özbek'in, Cihaner'i telefonla arayarak destek verdiği ve aramayı yapan Cumhuriyet savcısına gözdağı anlamı taşıyacak şekilde, isim ve sicil no sorduğu ortaya çıktı.

Evde arama yapan ve soruşturmayı yürüten 4 savcının yetkileri, Cihaner'in tutuklanmasının ardından HSYK tarafından kaldırılmıştı. Cihaner, arama öncesinde de sözkonusu savcıların görevden alınması için HSYK'ya başvurmuştu.

POLİSLER DE ŞAHİT
İlhan Cihaner hakkında Erzurum 2.Ağır Ceza hakiminin verdiği arama, el koyma ve gözaltına alma kararını uygulayan Erzurum özel yetkili savcıları, kararı yerine getirirken HSYK'nın dolaylı baskısına maruz kaldı.

İddiaya göre HSYK Başkanvekili Özbek arama sırasında, önce Cihaner'in avukatı Hamit Sekman'ı cep'ten aradı. Ardından Cihaner ile görüşen Özbek, moral vererek olaya müdahale edeceklerini söyledi. Telefon konuşmalarına, aramaya katılan polis ve savcılar da şahit oldu.

DİRENME GEREKENİ YAPACAĞIZ
İlhan Cihaner'in, arama ve gözaltı kararına direneceğini Özbek'e ilettiği, ancak HSYK Başkanvekili'nin direnmemesini, kendilerinin gereğini yapacaklarını kendisine söylediği iddia edildi. Özbek, Cihaner ve avukatıyla cep'ten konuştuktan sonra, ikinci görüşmesini ev telefonundan yaptı.

Arama yapıldığı sırada gelen ikinci telefona Cihaner'in eşini çağıran Özbek, sonra aramayı yapan savcıyı telefona çağırdı. Savcıdan “Mahkemenin kararını uyguluyoruz” cevabını alan Özbek, savcının ismini ve sicil no'sunu sordu ve telefonu kapattı.

KAÇMAZ DA ARAMIŞ
Evdeki arama sırasında Sincan 1. Ağır Ceza Başkanı Osman Kaçmaz'ın da İlhan Cihaner'i telefonla aradığı ileri sürüldü.

Ergenekon'a Yargıtay bakardı
İstanbul Barosu eski Başkanı Yücel Sayman, Taraf'a, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın Cihaner dosyasını kabul etmesi durumunda HSYK'nın kendi kararlarıyla çelişmemek için İstanbul'daki özel yetkili savcıların da yetkilerini alabileceğini söyledi.

Sayman, “Bu durumda, Ergenekon davasının tümü Yargıtay'a alınmasa bile, en azından ıslak imza, Kafes Planı Yargıtay'a gider. Zaten göreceksiniz... AKP karşıtı kamp, “Dava, Yargıtay'da birleşsin” diye ısrar edecek” dedi.


kaynak;habervaktim