Balıkesir'de grizu patlaması: 13 ölü


Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'deki bir maden ocağında grizu patlaması sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.ÖLEN 13'ÜNÜN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, kazada hayatını kaybeden 13'ünün isimleri şöyle:

''İbrahim Saygılı, Muammer Karaca, Mustafa Demirel, Ali Yaran, Önder Kartefe, Celal Karakafa, Serkan Aydın, İsmail Görlen, Bünyamin Tuncay, Süleyman Duman, Mehmet Özel, Engin Tanrıkulu ile maden mühendisi Özgür Seçkin.''

SAAT 22:30

13 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, ARAMALAR TAMAMLANDI

Patlamanın meydana geldiği ocaktan 12 kişinin cesedinin çıkarıldığını, hastaneye kaldırılan yaralılardan 5'inin de hayatını kaybettiğini belirten Arslan, toplam ölü sayısının 13 olduğunu açıkladı. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı ve sabır dileyen Vali Arslan, yaralılardan bir kısmının Dursunbey Devlet Hastanesi'ne bir kısmının da Balıkesir'deki hastaneler sevk edildiğini belirtti.

Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, kazada ihmal olup olmadığının teknik incelemeden sonra ortaya çıkacağını belirterek, "Burası düzenli denetlediğimiz bir ocaktı." dedi.

Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer uçakla Balıkesir'e geldi. Bakan Dinçer'in birazdan grizu patlamasının meydana geldiği maden ocağına ulaşması bekleniyor.

2006 yılında aynı maden ocağında 17 kişinin hayatını kaybettiğini belirten ilçe sakinleri, 4 yıl aradan sonra aynı ocakta, aynı sayıda insanın can vermesini dikkat çekici buluyor.

SAAT 22:00

5 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde grizu patlaması meydana gelen maden ocağından 4kişinin cesedi çıkarıldı. Daha önce ölen bir kişi ile birlikte ölü sayısı 4'e yükseldi. 10 işçi ise çalışmalar sonucu maden ocağından sağ çıkarıldı.

SAAT 21:00

BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Balıkesir'in Dursunbey ilçesindeki maden ocağındaki grizu patlamasında yaralanan ve Dursunbey Devlet Hastanesine getirilen 9 işçiden biri hayatını kaybetti.

Dursunbey Devlet Hastanesi Başhekimi Harun Armağan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, maden ocağından 9 işçinin hastaneye getirildiğini, bunlardan yüzde 20-60 arası yanık olan 6'sının, Balıkesir'deki Devlet hastanelerine sevk edildiğini söyledi.

Armağan, hastaneye getirilen işçilerden birinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Hayatını kaybeden işçinin ismi açıklanmadı, yaralı işçiler Mehmet Demirel, Ahmet Karaca, Hasan Hüseyin Karaca, Davut Yaren, Talat Tanrıkulu ve Celal Açık, Balıkesir'e sevk edildi.

SAAT 20:40

SOMA'DAN KURTARMA EKİBİ YOLA ÇIKTI

Manisa'nın Soma ilçesindeki özel madencilik şirketleri, grizu patlaması meydana gelen Balıkesir'in Dursunbey ilçesine kurtarma ekibi gönderiyor.

İmbat Madencilik'in sahibi Gökalp Büyükyıldız, olayı duyar duymaz kimseden davet beklemeden harekete geçtiklerini söyledi. 2006 yılında aynı ocakta kurtarma çalışmalarına katıldıklarını hatırlatan Büyükyıldız, ilk etapta 12 kişilik tam teçhizatlı bir ekibin yola çıktığını, bu ekibin bir saate kadar olay yerinde olacağını söyledi. 30 kişilik bir ekibin daha olay yerine gitmek için hazırlık yaptığını anlatan Gökalp Büyükyıldız, 2006 yılında yerin 250 metre eğimli mesafesinde çalışma yaptıklarını söyledi. "Allah'tan umut kesilmez ama bu tür olaylar çok zor. Göçük altında kalan kişilerin kısa zamanda kurtarılması zor oluyor." diyen Büyükyıldız, 2006 yılındaki kurtarma çalışmalarında çok büyük acılara şahit olduklarını ifade etti. "Aynı ocakta göçük olması bizi çok üzdü." dedi.

SAAT 20:05

OCAK SAHİBİNDEN AÇIKLAMA

Balıkesir'de göçük meydana gelen madenin sahibi Erhan Ortaköylü, olayın detaylarını bilmediğini, araçla göçen ocağa doğru gittiğini söyledi. Göçüğün 2006 yılında 17 kişiye mezar olan ocakta meydana geldiğini belirten Ortaköylü, üzüntüsünü ifade etti. 2006'da Balıkesir'in Dursunbey ilçesine 35 kilometre uzaklıktaki Odaköy'de, Şentaş Madencilik'e ait maden ocağında meydana gelen göçük günlerce konuşulmuştu. (CİHAN)

SAAT 19:30

BAKAN DİNÇER BÖLGEYE GİDİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in, grizu patlamasının meydana geldiği Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'deki maden ocağına giderek incelemelerde bulunacağı bildirildi.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan'la telefonla görüşüp olay hakkında bilgi alan Dinçer'in, önümüzdeki saatlerde bölgeye gitmesi bekleniyor.

Bakan Dinçer, ayrıca, Bursa İş Teftiş Kurulu yetkililerine de bölgeye gitmeleri yönünde talimat verdi.


SAAT 18:40

51 KİŞİ TOPRAK ALTINDA

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde özel bir şirkete ait maden işletmesinde saat 18.00 sıralarında grizu patlaması meydana geldi. Patlamadan sonra meydana gelen göçük nedeniyle 51 kişi toprak altında kaldı. İlk etapta 17 kişi ocaktan çıkartıldı. Toprak altında bulunan 34 kişiyi kurtarma çalışmaları devam ediyor. Çok sayıda ambulans olay yerine sevk edildi. Ocaktan çıkartılan 2 yaralıda yüzde 40 oranında yanık olduğu belirtiliyor. Yanığı olan bu yaralılar Dursunbey Devlet Hastanesi'ndeki ilk müdahalenin ardından Balıkesir'e sevk edildi. Bu arada Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan'ın olay yerine gittiği öğrenildi.

(CİHAN)


kaynak;habervaktim


Patlama sonrası görüntüler....kaynak;habervaktim


Patlamada ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.