FHA: Erdoğan'a ayakkabıyı İsrail fırlattırdı


Başbakan Erdoğan'a İspanya ziyareti sırasında 'Yaşasın Kürdistan' diyerek ayakkabı fırlatan kişiyle ilgili olarak Fars Haber Ajansı ilginç bir yorumda bulundu. "Ayakkabı Kürtlerin değil, İsrailli çömezlerin öfkesi" ifadelerini kullanan Ajans haberinde şöyle dedi:"Katar'da ABD Dışişleri Bakanı'nın “İran'a baskı uygulama önerisi” ni redden ve 2 gün önce de İsrail yanlısı generalleri tutuklayan Erdoğan,ayakkabılı saldırıya uğradıFHA-Geçtiğimiz günlerde Katar'da ABD Dışişleri Bakanı'nın “İran'a baskı uygulama önerisi” ni redden ve 2 gün önce de İsrail yanlısı generalleri tutuklayan Erdoğan'ın,ayakkabılı saldırıya uğramasının “fincancı katırlarını ürkütmesi”yle yakından ilgisi olduğu tahmin ediliyor.

Dünya basınında geniş yer alan habere göre İspanya'da bulunan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a ödül töreni sonrası ayakkabı fırlatıldı. Erdoğan, makam aracına bineceği zaman kimliği belirsiz bir kişi 'Yaşasın Kürdistan' diyerek, Erdoğan'a ayakkabı fırlattı. Atılan ayakkabı Erdoğan'a isabet etmedi. Saldırgan olay yerinde İspanya polisi ve Başbakanlık korumaları tarafından etkisiz hale getirilerek, gözaltına alındı. Siyasi gözlemcilere göre olayın provokasyon olma ihtimali yüksek..

Bu olayın zamanlaması ve eylemin yaptırıldığı şahıs, bir provakasyon ihtimalini güçlendiriyor. Zira Erdoğan bir süredir katil İsrail'in şimşeklerini üzerine çekiyor. Ayrıca, Katar'da Bn Clinton'la yaptığı görüşmede, Türkiye'nin İran'a karşı ABD'nin yanında yer alması teklifini de reddetmiş, bu nedenle Türk diplomatlarla ABD büyükelçisi arasında boğaz boğaza kavga çıkmıştı. Buna bir de 2 gün önce çok sayıda üst rütbeli ordu mensubunun Ergenekon ilişkisi nedeniyle tutuklanması eklenince ortaya krize ve provakasyona uygun bir zemin çıkmış oldu. Nitekim dün gece Türkiye ordusunun “adi başbakan” parolasını kullanacağının açıklanması da , laik ordu generallerinin Erdoğan'a duydukları öfke ve hıncın bir göstergesi olarak yorumlanıyor."


kaynak;habervaktim