Haşim Kılıç Köşk görüşmesini değerlendirdi...


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile 'yargı reformu' konusunu görüştüklerini ifade eden Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, konuyla ilgili olarak önlerine bir taslak gelmeden herhangi bir yorum yapmalarının mümkün olamayacağının altını çizdi.


Ankara Sheraton Oteli'nde katıldıkları programdan önce gazetecilerin sorularını cevaplayan Haşim Kılıç, "Sayın Cumhurbaşkanı bize yargı reformu ile ilgili düşüncelerimizi sordu. Adalet Bakanlığı da bu konuyla ilgili çağrıda bulunmuştu. Bizim düşüncelerimiz sorulmuştu. Biz, Adalet Bakanlığı'na herhangi bir düşünce belirtemeyeceğimizi ifade etmiştik." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ile bu çerçevede bir görüşme gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kılıç, "Bizim önümüze gelme ihtimali olan bir konuda herhangi bir görüş ve düşünce bildirmemiz mümkün değildir." ifadesini kullandı.

Danıştay Başkanı Mustafa Birden ise, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile dünkü görüşmelerinde yargı reformunu ele aldıklarını anlattı. Birden, Cumhurbaşkanı Gül'e Yargı Reformu Stratejik Taslağı'na ilişkin görüşlerini aktardıklarının altını çizdi.

Bir gazetecinin, hangi konularda çekincelerinin bulunduğunu sorması üzerine Birden, "Burada en önemli konu HSYK'nın oluşumu. Bununla ilgili görüşlerimizi defalarca açıkladık." ifadesini kullandı.

SORUŞTURMA HABERLERİ DOĞRU DEĞİL
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya da AK Partili milletvekilleri hakkında inceleme başlatıldığı yönündeki haberlerle ilgili, "Bu konuyla ilgili sonra konuşuruz. Haberler doğru değil.'' diye konuştu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan ve Çorum Milletvekili Ahmet Aydoğmuş'un konuşmaları hakkında inceleme başlattığı, bazı medya organları tarafından haberleştirilmişti.


(CİHAN)


kaynak;habervaktim