Çetin Doğan'ın avukatından açıklama!


Balyoz darbe planı iddiasıyla ilgili gözaltına alınan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı İsmail Tepecik, müvekkilinin emniyette susma hakkını kullandığını ve yarın adliyeye sevk edileceğini söyledi. Kuvvet komutanları dışındakilerin ilgili savcılar tarafından sorgulandığını söyleyen Tepecik, Doğan'ı savcıların sorgulayacağını belirtti. Doğan'ın diğer avukatı Celal Ülgen ise, Doğan'ın ifadesinin başsavcı veya vekili tarafından alınabileceğini öne sürmüş, aksi halde itirazda bulunacaklarını söylemişti.Emniyette müvekkili Çetin Doğan ile görüştükten sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Tepecik, mevekkilinin yasalara aykırı hiçbir şey yapmadığını savundu. Doğan'ın, görev gereği olan işleri yaptığını söyleyen Tepecik, "Müvekkilim yasalara aykırı hiçbir işlem yapmamıştır." dedi. Emniyette Doğan'ın susma hakkını kullandığını belirten Tepecik, "Müvekkilim burada susma hakkını kullandı, ifade vermedi, kendisine soru sorulmadı." diye konuştu. Tepecik ayrıca, Doğan'ın bugün de emniyette kalacağını, yarın adliyeye sevk edileceğini anlattı.

Avukat Tepecik, Doğan'ın adliyede sorgulanması konusunda da açıklamalarda bulundu. Tepecik, "Biliyorsunuz kuvvet komutanlarını başsavcı ya da vekili sorguluyor. Ancak müvekkilimizi savcılar sorgulayacak." ifadesini kullandı. Emniyette Doğan'a sorulan ya da sorulması muhtemel soruların neler olduğu konusunda bilgi sahibi olmadıklarını belirten Avukat Tepecik, "Sorulardan bizim haberimiz yok. İstiyoruz ama vermiyorlar." cevabını verdi.

Avukat Tepecik, Çetin Doğan'ın hakkındaki iddialarla ilgili ne düşündüğü yönündeki soruya, iddiaların hayal mahsulü olduğunu iddia etti. Tepecik, "Bunun bir uydurma olduğunu söylüyor, her zaman bunu söylüyor. Eğer darbe ile ilgili bir belge varsa o uydurmadır. Müvekkilim herhangi bir yasa dışı işlemde bulunmamıştır. Böyle bir işlem yoktur. Balyoz planı diye bir plan yoktur. Şaşırmıyor müvekkilim. Çünkü görevini tam yapmanın sonuçları olarak düşünüyor. Hepiniz biliyorsunuz; bundan 3-4 gün önce bir sayın milletvekili 'fişleme sırası bizde' diyerekten, bir başkası da bizim partiye oy vermeyenin kanı bozuktur' diyerekten olaylara bakış açılarını ortaya koymuşlardır. Bu uygulama onun devamı olan bir uygulamadır. Bizim bakış açımız budur." dedi.

Suçlamanın tam olarak ne olduğunun kendilerine iletilmediğini de söyleyen Tepecik, Doğan'ın yarın İstanbul Adliyesi'ne sevk edileceğini dile getirdi.

Çetin Doğan'ın diğer avukatı Celal Ülgen ise, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, Doğan'ın ifadesinin başsavcı veya vekili tarafından alınabileceğini öne sürmüş, aksi halde itirazda bulunacaklarını söylemişti.

(CİHAN)

kaynak;habervaktim