'Olmamış darbe' sözlerine sert tepki


Hukuk ve Hayat Derneği (HYD) Başkanı Erdem Gençay, Balyoz darbe planı kapsamında başlatılan soruşturmada gözaltına alınanlar için ''olmamış darbenin suçlaması yapılamaz'' şeklindeki yorumlara tepki gösterdi.Balyoz soruşturmasında CMK'nın 312. maddesinde öngörülen ''hükümete karşı işlenen suçların'' ele alındığını belirten Gençay, ''Burada darbe suçlaması var.'' dedi.

Gençay, bir takım çevrelerin yaptığı; ''sadece konuşmuşlar, senaryoda, planda kalmış'' türü yaklaşımların soruşturmayı ''sulandırma'' çabası olarak nitelendirdiğini ifade eden, ''İlgili yasa maddesi çok açıktır. Darbe suçu teşebbüs halinde işlenen suçlardan olup, hazırlık ve plan hareketleri bu kapsamda değerlendirilmektedir.'' diye konuştu.

Yasalar karşısında sıfatı ve görevi ne olursa olsun herkesin eşit olduğunu vurgulayan Gençay, generallerin gözaltına alınmasına ve tutuklanmasına karşı çıkanlara tepki gösterdi.

Gençay, ''Gözaltı olayında rütbeye değil, suçun niteliğine ve gözaltı üslubunda bir kusur var mı ona bakmak gerekir. Türkiye hızla demokratikleşiyor, olması gereken refah seviyesine doğru adım atıyor. Bu durum ideolojik kaygılarla heba edilmemesi gerekir. Yaşanan süreçten geriye dönme olmaz.'' şeklinde konuştu.

(CİHAN)
kaynak;habervaktim