Katliam yapan korucu hakim karşısına çıktı


Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde devletin terörle mücadele için kendilerine verdiği silahlarla dünürleri Aras ailesinden 4 kişiyi öldüren sanıklar hakim karşısına çıktı. Aile meclisi kararıyla dünürlerini öldürdükleri iddia edilerek dörder kez ağırlaştırılmış müebbet hapisleri istenen sanıklardan dördü suçlamaları reddetti. Sanıklardan İlyas Akol, cinayeti kendisinin işlediğini kabul etti. Diğer sanıklar, alınmış bir aile meclisi kararı olmadığını iddia ederek, tahliyelerini istedi.



Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada sanıklar İsmail, İlyas, Abas, Cengiz Akol ve Genco Kuzu hazır bulundu. Müştekiler Perihan, Mehmet Emin ve Nurettin Aras ile sanık ve müşteki avukatları katıldı. Kimlik tespitinin ardından iddianame sanıkların yüzüne okundu. Şikayetçi olduklarını, katılmak istediklerini belirten müştekilerin davaya katılmasına oy birliğiyle karar verildi. Sanıkların savunmasına geçildiği sırada söz alan Genco Kuzu, diğer sanıkların dışarı çıkarılması sırasında samimi itiraflarda bulunacağını söyledi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, oy birliğiyle diğer 4 sanığı duruşma salonunun dışına aldı.

Sanık Genco Kuzu, kolluk ve savcılıkta baskı altında olduğu için yanlış ifade verdiğini belirtti. Olaydan sonra İlyas Akol'un kendisini arayarak "Bu olaydan bahsedersen senin sonun da ölenler gibi olur" tehditleri savurduğunu söyleyen Genco Kuzu, ailesine zarar gelmemesi için böyle bir ifade verdiğini belirtti. Maktullerin İlyas Akol tarafından öldürüldüğünü anlatan Kuzu, olayla ilgi şunları söyledi: "İlyas Akol sabah beni arayıp, kendisini nöbet yerine bırakmamı istedi. Onu aldım. Yolda enişteleriyle karşılaşınca küfürleştiler. Sonra arabadan inerek, maktullerin içinde bulunduğu aracı taradı. Ardından silahı Abas'a vererek olay yerinden kaçtı."

Genco Kuzu'nun savunma yapmasından sonra diğer 4 sanık içeri alındı. Sanık İlyas Akol, Genco Kuzu'nun anlattıklarını doğruladı. Eniştesiyle barışmak için konuşmaya çalıştığı sırada kendisine hakaret edildiğini öne süren İlyas Akol, "Araba yavaşlayınca dışarı çıkıp, aracı taradım. Hepsi aracın içindeydiler. Sonra silahı kardeşime vererek kaçtım. Hedef gözetmeksizin ateş ettim." dedi.

Ağabeyinin çocukları olduğu için olayı ilk önce üstlendiğini belirten Abas Akol, saldırıyla bir ilgisinin olmadığını savundu. Sanık İsmail Akol da saldırıdan haberinin olmadığını belirterek, "Kimseyle anlaşmadım, planlama yapmadım. Aile meclisinde karar aldığımız iddiası doğru değil." diye konuştu.

Saldırıyla ilgisinin bulunmadığını ileri süren sanık Cengiz Akol da olayı Ergani İlçe Jandarma Komutanı Oğuz Kara'dan öğrendiğini söyledi.

Müşteki olarak davaya katılan ve sanık İsmail Akol'un kızı olan Perihan Aras, bütün sanıklardan davacı olduğunu söyledi. Diğer müştekiler Mehmet Emin ve Nurettin Aras da sanıklardan şikayetçi olduklarını dile getirdiler. Nurettin Aras, yengesinin ağabeyinden boşanmasını içine sindiremedikleri için sanıkların cinayeti işlediklerini savundu. Duruşmada dinlenen 3 tanık da kolluk ve savcılıkta verdikleri ifadelerini tekrarladılar.

Müşteki avukatı Ali Çimen, Ergani İlçe Jandarma Komutanı Oğuz Kara'nın dinlenmesini istedi. Sanık avukatları da İlyas Akol'un suçunu itiraf ettiğini belirterek, diğer sanıkların tahliyelerine karar verilmesini talep etti.

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, Ergani İlçe Jandarma Komutanı Oğuz Kara'nın dinlenmesi ve sanıkların olay öncesi ve sonrası yaptıkları telefon görüşmelerinin dökümlerinin istenmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İddianamede savcı, cinayetin aile kararıyla işlendiğini belirterek, bütün sanıklara dörder kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istiyor.

Bilindiği gibi 4 Kasım 2009 tarihinde sanık İlyas Akol, dünürleri Bekize, Necmettin, Şevki ve Süleyman Aras'ı Kalaşnikofla tarayarak öldürmüştü. Sanıklar olaydan kısa bir süre sonra gözaltına alınmıştı.

(CİHAN)



kaynak;habervaktim