Kuşadasında toprak kayması devam ediyor


Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, sağanak nedeniyle Kadınlar Denizi Bölgesi'nde dün meydana gelen toprak kayması devam ediyor.Kadınlar Denizi minibüs son durağı ile Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli'nin bulunduğu Mercan Adası mevkisinde dün öğleden sonra başlayan toprak kayması, gece boyunca süren yağmur nedeniyle giderek artıyor. Minibüs durağı önündeki yol ile 5 dönümlük bir alanda oluşan çökme ve çatlaklarda derinleşme gözleniyor.

Bölgede yaşanan toprak kayması, Kadınlar Denizi minibüs esnafıyla çevre sakinlerinde endişeye yol açtı. İki villanın tedbir olarak boşaltıldığı, uygulama otelinde gerekli önlemlerin alındığı kayma nedeniyle bölge güvenlik şeridiyle çevrilmiş durumda bulunuyor.

Kadınlar Denizi Minibüs Kooperatifi Başkanı Sabri Aydıngün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün başlayan toprak kaymasının, gece devam eden yağışla ilerlediğini ifade ederek, ''Gece 01.30 sıralarında yağmur yağarken durakta bekleyen bekçi telefonla yeniden göçük olmaya başladığını bildirdi. Hemen durağa gelerek göçük olan bölgedeki park halinde duran minibüsleri uzaklaştırdık. İlk etapta 10 santimetre kadar kayan toprak, gecenin ilerleyen saatlerinde 1.5 metreyi buldu'' dedi.

TAPU KAYITLARINDAKİ ADI ''GÖÇÜKLÜK''

Tapu kayıtlarında bölgenin adının ''göçüklük'' olarak geçtiğini belirten Aydıngün, yaklaşık 10 yıl önce de bu bölgede heyelan meydana geldiğini ve o dönemde burada bulunan bir su parkı işletmesinin tamamen zarar gördüğünü anlattı.

Kuşadası'nda 17 gün önce de şiddetli sağanak sonucu Kuşadası Türkmen Mahallesi'ndeki Marina Tuntaş Sitesi ile Kadınlar Denizi Mahallesi'ndeki Işıkkent Sitesi ve Nurgül Apartmanı'nın bulunduğu bölgelerde heyelan meydana gelmiş ve bazı binalarda çökmeler oluşmuştu.

AAkaynak;haber7