En ilginç CHP, MHP yorumu!


AK Parti Adana Milletvekili ve Başbakan Danışmanı Ömer Çelik, "Biz, özgürlüklerle insan hak ve hürriyetleriyle hısımız. CHP özgürlüklere hasım, MHP ise eşitliklere hasım." dedi.Çelik, demokratik açılımı anlatmak için geldiği Çankırı'da Atatürk kültür Merkezi'nde vatandaşlara hitap etti.

Dünyada bütün ülkelerde iktidar, Türkiye'de ise muhalefet problemi olduğunu savunan Çelik, "İçişleri Bakanı'na gensoru verildi. Bu gensorunun niteliği 'Habur'dan gelenlere yargı vasıtasıyla bir torpil yapıldığı ve serbest bırakıldığı' idi. Bunları yapan kim? Hapisteki bir kişinin iddiasıyla hükümete gensoru veren Cumhuriyet Halk Partisi, hapisteki bir kişinin sözlerini dikkate alıyor. Meclis'teki birisinin sözlerini dikkate almıyor." diye konuştu.

İktidarın oyunun artmasına karşın, muhalefetin oyunun azaldığını iddia eden Çelik, bunda AK Parti'nin toplumun taleplerini siyasete taşımasının rol oynadığını vurguladı.

Demokratik açılıma karşı çıkan muhalefet partileri CHP ve MHP'nin rejim sorunu çıkararak krizi tetiklediğini aktaran Çelik, bu partilerin kendilerine rant sağlama peşinde koştuğunu dile getirdi. Bu vatan toprakları üzerinde 3 bin köyün boşaltıldığını hatırlatan Çelik, "17 bin faili meçhul cinayete 'dur' diyecek kimse yok muydu? Bunları niye gündeme getirmediler. Demokratik açılımın esası şudur, millete dar gelen demokrasi ve hukuk elbisesinin, millete göre yeniden kesilmesi ve ölçülmesidir. Türkiye'de federasyonluk ya da özellik olacakmış? Türkiye'nin sorunu herhangi bir etnik ya da dini grubun Türkiye içerisinde federasyona etnik özelliğe olmamasından kaynaklanmıyor; eksik demokrasiden kaynaklanıyor. Üniter devlet yapısına halel getirecek her türlü uygulamaya AK Parti karşıdır. Hiçbir şekilde federasyonluk ve özellik söz konusu değildir." şeklinde konuştu.

Devletin resmi dilinin Türkçe olduğunu söyleyen Çelik, "Hepimizi bir birine bağlayan ortak bağ budur. Kürt kardeşlerimizin kendi dilleriyle şarkılar söylemesi, kurslar açması, kendi dilleriyle edebiyatlarını yapmalarını hiçbir şekilde resmi dil ile karşılaştırılamaz. Resmi dil ve eğitim dili Türkçedir. Bunun yanına başka bir dil eklenilemez. AK Parti statüye karşıdır. Biz 'böyle geldi, böyle gider' diyemiyoruz. Biz, özgürlüklerle insan hak ve hürriyetleriyle hısımız. CHP özgürlüklere hasım, MHP ise eşitliklere hasım. AK Parti sine-i millet esasında siyaset yaparken, diğerleri sine-i darbe esasında siyaset yapıyorlar." açıklamasında bulundu.


(CİHAN)


kaynak;habervaktim