Cindoruk elinden geleni yapacak!


Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, anayasa değişikliğine katkı vermeye hazır olduklarını belirterek, "Ancak antidemoktarik anayasa değişikliği getirilirse ona karşı çıkarız. Bunu referanduma götürürlerse, o referandumu reddettirmek için elimizden gelen gayreti gösteririz." dedi.DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partisinin kadın kollarının düzenlediği toplantıya katıldı. Burada bir konuşma yapan Cindoruk, anayasa değişikliği ile ilgili çalışmaları değerlendirdi. Meclis'teki muhalefet partilerinin bu çalışmaya katılmayacaklarını belirtiklerini hatırlatan Cindoruk, "Bizim anayasa çalışmalarında tecrübelerimiz var. Anayasa yapmada geçmiş deneyimlerimiz, ustalığımız var. Bu katkıyı verirken, sadece onların teklifleri ile değil, kendi sınırlarımız içinde oluşturduğumuz düşüncelerle bu katkıyı sağlayacağız." diye konuştu.

Parlamento'nun 'arızalı' olduğunu ileri süren Cindoruk, "Milli iradeyi tam yansıtmaz. Ancak bu parlamento yasa yapıyorsa, anayasa da yapabilir." ifadesini kullandı. Siyasette önemli olanın, zorluk çıkarmak değil, kolaylık ortaya koymak olduğunu söyleyen Cindoruk, şöyle devam etti: "Biz o kolaylığı ortaya koymaya hazırız. Ama bir şartımız var. Antidemokratik anayasa değişikliği getirilirse ona karşı çıkarız. Bunu referanduma götürürlerse, o referandumu da reddettirmek için elimizden gelen gayreti gösteririz. Ama unutmayın ki, referandum da demokratik bir kurumdur, Anayasal bir kurumdur. Çok tehlikelidir. Kullananın elinde de patlayabilir. Gelin bunu Parlamento'da hepimizin katkısı ile anayasayı değiştirelim, demokratikleştirelim. Ama bir şeyi yapmakta ısrarcı olacağız o da temsilde adalettir. Temsilde adalet olmazsa anayasada da adalet olmaz."

Öte yandan, kadın kolları üyesi kadınların Cindoruk'a yoğun ilgi gösterdiği ve fotoğraf çektirdiği görüldü. Bir partili kadın ise Cindoruk'un elini öptü.

(CİHAN)


kaynak;habervaktim