'Balyoz' belgeleri arazide bulundu!


Balyoz darbe planında Beyazıt Camii'ni bombalayacak özel timin lideri Albay Özçoban'ın imzasını taşıyan çok sayıda belge araziye atılmış olarak bulundu.Balyoz darbe planında Beyazıt Camii'ni bombalayacak özel timin lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Konya İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Özçoban'ın imzasını taşıyan çok sayıda belge araziye atılmış olarak bulundu.

Evraklar, Seydişehir Kaymakamı Kemal İnan'a teslim edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Konya'nın Bozkır ilçesine bağlı Aliçerçi köyü yakınlarında bir araziye atılan klasörler, yoldan geçen vatandaşlar tarafından fark edildi. Evrakların altında Hüseyin Özçaban'ın yanı sıra Jandarma Asayiş Şube Müdürü Binbaşı İ.Sezai Gürbüz'ün de imzasının yer aldığı öğrenildi.

AK Parti hükümetini antidemokratik yollarla devirmeyi öngören 'Balyoz Güvenlik Harekat Planı'nda adı geçen askerlere yönelik iki operasyon düzenlenmişti. İlk operasyonda aralarında eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ve eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü'nün de bulunduğu üst düzey askerler gözaltına alındı.

Şüphelilerin 'Balyoz' planının parçası olan 'Oraj' ve 'Suga' eylem planlarında görevli oldukları ileri sürüldü. İkinci dalgada ise 'Çarşaf' ve 'Sakal' eylem planlarında isimleri geçen askerler gözaltına alındı. Söz konusu askerler arasında en dikkat çekici isim Konya Jandarma Alay Komutanı Hüseyin Özçoban'dı. İddiaya göre Özçoban, kaos çıkarmak için planlanan 'Beyazıt Camii'nin bombalanması' olayında aktif rol alacaktı. Camiyi bombalayacak özel timin lideri olduğu ileri sürülen Özçoban, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Dün Hüseyin Özçoban'la ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. Konya'nın Bozkır ilçesine bağlı Aliçerçi köyü yakınlarında araziye atılmış bir klasör içerisinde çok sayıda askerî evrak bulundu. Alınan bilgiye göre, yoldan geçen vatandaşlar, arazideki klasör içerisinde Jandarma Komutanlığı'na ait 'hizmete özel' damgalı evrakları alarak Seydişehir Kaymakamı Kemal İnan'a teslim etti. Altında Hüseyin Özçoban ile Jandarma Asayiş Şube Müdürü Binbaşı İ. Sezai Gürbüz'ün imzalarının yer aldığı çok sayıda evrak bulunduğu öğrenildi. Seydişehir Kaymakamı Kemal İnan, araziye bırakılan klasörle ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi. İnan, olayın yeni olduğunu, askerî belgelerin neden araziye atıldığına ilişkin şu anda bir yorumda bulunmanın erken olduğunu belirtti. Şubat ayına ait farklı tarihlerde yazılmış ve imzalanmış çok sayıda doküman ve CD'nin kim tarafından araziye bırakıldığı araştırılıyor.


kaynak;habervaktim