Emniyetten 'Roman açılımı'


Türkiye'de geniş kesimlerde 'açılım' çalışmalarının etkileri konuşulmaya devam ederken, benzer bir çalışma da vatandaşlar ile sürekli iç içe görev yapan polisten geldi.Polisin sosyal sorumlulukları gereği yürütülen çalışmada vatandaşların güvenini kazanan Toplum Destekli Polis (TDP) bürosu, Roman vatandaşları ziyaret ederek yaşadıkları sorunlara çözüm aradı. Zaman zaman medyada yer alan haberlerle gündeme gelen Roman vatandaşların bilinmeyen birçok yönü bu ziyaretle ortaya çıktı. En çok işsizlikten şikayet eden Romanlar, meslek edindirme kurslarında eğitim almak istiyor. Bölge sakinlerinin büyük çoğunluğunun okuma yazma bilmemesi dikkat çekiyor. Bir çok aile çocuğunu okul yerine çalışmaya gönderiyor.

İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında adlarından en çok bahsedilen Romanlar, Beylikdüzü İlçe Emniyet Müdürlüğü ile ilçe kaymakamlık yetkililerinin ortak çabasıyla dertlerine çare aradı. Beylikdüzü TDP bürosunun gayretleriyle ortaya çıkan projede Yakuplu bölgesinde yaşayan yaklaşık bin 500 Roman vatandaş adeta devleti karşılarında buldu. Özel bir firmanın sponsor olmasıyla sağlanan ayakkabılar fakir aile çocuklarına dağıtıldı.

Yakuplu Mahallesi'nde Roman vatandaşlarla birlikte yapılan sosyal sorumluluk projesinde, Beylikdüzü kaymakamı Yusuf Odabaş, Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun, Beylikdüzü İlçe Emniyet Müdürü Tayfun Oktay, Milli Eğitim Müdürü İkram Kayapınar , Nüfus Müdürü Aynur Kınay roman vatandaşların ayağına gitti. Romanlara bir dokunan ve bin ah işiten protokol yetkilileri duydukları sorunlar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Bölgedeki vatandaşların yaşadıklarını dinleyen görevlilerin ilk şaşkınlığı, ailelerin ne ile geçindiklerini anlatınca ortaya çıktı. Bin 500 kişilik roman mahallesinin tamamına yakınının geçimini çöplerden kağıt toplayarak kazanması şaşkınlık oluşturdu. Sağlıksız koşullarda ve evlerde yaşam mücadelesi veren romanların mesleki eğitim anlamında hiçbir donanımlarının bulunmaması da dikkat çekti. Görevlileri adeta havada karşılayan romanların özellikle iş konusunda kendilerine yardım elinin uzatılmasını istedikleri belirtildi. Öte yandan yapılan araştırmada bölgede bulunan vatandaşların çok büyük bir kısmının okuma yazma bilmediği ve ilkokul mezunu olan kişi sayısının bile çok düşük olduğu belirtildi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin bölgedeki vatandaşlar ile ilgili öne çıkan bir suç tespiti ise bulunmuyor. Ancak polis ve bazı devlet kurumlarının gayretleriyle uyuşturucu ve benzeri konularda koruyucu tedbirler aldıkları belirtildi. Mahallede "polisin roman açılımı" olarak görülen ziyarette öne çıkan çözüm önerilerinden biri halk eğitim merkezinde bazı kişilerin meslek öğrenmelerinin sağlanması oldu. İlçe milli eğitim müdürlüğü ile koordineli olarak durumu uygun olanların dışarıdan eğitim almaları sağlanarak en azından ilkokul diploması almalarının sağlanması kararlaştırıldı. Çünkü ailelerin büyük bölümünün çocuklarını maddi imkansızlıklar nedeniyle okullara gönderemedikleri ve çalıştırdıkları biliniyor.

(CİHAN)


kaynak;habervaktim