Sözde Ermeni tasarısına Başbakanlık'tan jet açıklama


ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelendiren kararını kabul etmesi Başbakanlık tarafından kınandı. Karardan hemen sonra yayınlanan açıklamada, "Tasarıyı üzüntüyle karşılamıştır.Türk ulusunu işlemediği bir suçla itham eden bu tasarıyı kınıyoruz." denildi.Başbakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Bu tasarıyı destekleyenler, tarihi gerçekler ve uzman tarihçiler arasındaki konuyla ilgili fikir ayrılıklarını görmezden gelerek siyasi saiklerle yanlış ve haksız bir tutum benimsemişlerdir.

Tasarı, 1915 olaylarına ilişkin olarak içerdiği somut tarihi hataların yanı sıra, tamamen tek yanlı bir yaklaşımla hazırlanmıştır. Türkiye, Birinci Dünya Savaşı sırasında Anadolu halkının tümünün yaşadığı acı olayların tarihçiler tarafından önyargısız biçimde ve bilimsel yöntemlerle, tarihi kaynak ve arşivlere dayanılarak incelenmesi gerektiğine inanmaktadır.

Siyasetçilerin tarihçilerin alanına yönelik müdahaleleri her zaman olumsuz etkiler yaratmıştır."ARZU EDİLMEYEN SONUÇLARA YOL AÇAR

Tasarının, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabulünün arzu edilmeyen sonuçlara yol açacağına Türkiye'nin konuya ilişkin girişimleri sırasında açıkça işaret edildiği belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:

"Tüm uyarılarımıza rağmen Komite tarafından kabul edilen bu tasarının Türkiye-ABD ilişkilerine zarar vermesinden ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi yönündeki çabaları sekteye uğratacak olmasından ciddi kaygı duyuyoruz.

ABD ile geniş bir ortak gündem çerçevesinde yürüttüğümüz çalışmaları olumsuz etkileyebilecek bu karar maalesef bir stratejik vizyon eksikliğine de işaret etmektedir.

Vaşington Büyükelçimiz Namık Tan bu gelişme çerçevesinde bu akşam istişareler için Ankara'ya çağırılmıştır."

(CİHAN)kaynak;habervaktim