Korkunç cinayet davasında DNA bilmecesi


Konya'da komşusu tarafından boğularak öldürüldükten sonra sobada yakıldığı iddia ediieln 4 yaşındaki Beyza Çökekoğlu'nun sobada bulunan kemiklerinde DNA'ya rastlanmadığı ifade edildi.Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki cinayet davasının ilk duruşmasına, tutuklu sanık Kezban Uslu (24), öldürülen Beyza Çökekoğlu'nun (4) annesi Asuman, babası Seyit Çökekoğlu ve ailenin avukatı katıldı.

Beyza Çökekoğlu'nun anne ve babasından alınan DNA örneklerinin, sobada bulunan ve küçük çocuğa ait olduğu belirtilen kemiklerdeki DNA ile karşılaştırılması için İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan beklenen adli biyolojik durum raporu geldi.

Raporda, olaydan sonra zanlının evinde ele geçirilen bıçak ve satırda kan izine rastlanmadığı, kartondaki kan lekesinin ise insan kanı olmadığı belirtildi.

DNA'YA RASTLANMADI

Mahkeme başkanı, kendilerine gelen rapora göre, sobanın içinden çıkan kemiklerde DNA'ya rastlanmadığını açıkladı.

Bunun üzerine Çökekoğlu ailesinin avukatı Hülya Gök, ele geçirilen delillerde bir yanma söz konusu olduğu için sağlıklı sonuç alınamayacağını savundu.

Gök, sanığın suçunu yakalandıktan sonra ve yargılama sürecinde olduğu gibi her safhada itiraf ettiğini, buna göre cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Mahkeme, eksik evrakların tamamlanması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Sanık Uslu, duruşma salonundan çıkartılırken anne Asuman Çökekoğlu, ''Ne istedin benim yavrumdan. İnşallah sen de çocuğum gibi yanarsın'' diyerek tepki gösterdi.

Ayrıca, sanık Kezban Uslu'nun eşinin Ilgın'da aile mahkemesine boşanma davası açtığı öğrenildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Konya'da, annesinin 30 Nisan 2009'da ekmek almak için bakkala gönderdiği 4 yaşındaki Beyza Çökekoğlu'ndan 33 gün haber alınamamış, polisin araştırması sonucu kız çocuğunun komşuları Kezban Uslu (23) tarafından boğularak öldürüldükten sonra cesedinin sobada yakıltığı iddia edilmişti.

Ortada delil bırakmamak için Beyza'nın cesedini sobada yaktığı öne sürülen Kezban Uslu'nun 3 yaşındaki çocuğunun hastalık nedeniyle öldüğü, bir çocuğunun da engelli olduğu, cinayeti ise ''kıskançlık'' nedeniyle işlemiş olabileceği öne sürülmüştü.

Sanık Uslu, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

ZEDHABER-KONYA


haber7