Azeri kökenli Caferiler, ABD'yi protesto etti

Küçükçekmece Halkalı'da yaşayan Azeri kökenli Caferiler, Ermeni tasarısını kabul eden ABD'yi Cuma namazı çıkışında protesto etti.Namaz öncesi cemaate seslenen Caferilerin lideri Selahattin Özgündüz, ''Siz kimsiniz? Hangi yüzle necip Türk milletini soykırım hezeyanı ile mahkum edersiniz? Sizin ne haddinize be utanmazlar! '' diyerek ABD, İsrail ve Ermeni diasporasına tepki gösterdi.

Yaklaşık bin kişiden oluşan kalabalık, namazının ardından Zeynebiye Camii çıkışında toplandı. Yere serdikleri üzerinde ABD Temsilciler Meclisi yazan bez afişi çiğneyen vatandaşlar, ellerinde Türk bayrakları ile ''Türkiye eğilme kahrolsun ABD'', ''Uyan dünya soykırım Hocalı'da'' diye slogan attı.

Basın açıklaması yapan Kasım Algan, lobi demokrasisi yürüten ABD'nin 18 yıl önce Azerbaycan topraklarının yüzde 20'den fazlasını işgal eden ve Hocalı'da soykırım yapan Ermenilere neden ses çıkarmadığını sordu. Algan, ''Azerbaycan Türklerinin feryadını duymazlıktan gelen ABD ve Batı'nın bu tutumunu lanetliyoruz.'' şeklinde konuştu.

Namaz öncesi cemaate hitap eden Selahattin Özgündüz de, dünyanın neresinde olursa olsun her cinayetin arkasında ABD olduğunu belirtti. Çocuk katili İsrail'e bütün gücüyle destek veren ABD'nin Irak'ı da kan gölüne çevirdiğini anlatan Özgündüz, ''Siz kimsiniz. Hangi yüzle necip Türk milletini soykırım hezeyanı ile mahkum edersiniz. Siniz ne haddinize be utanmazlar.'' diye tepki gösterdi.

Cemaatinin arasında Ermeni soykırımından zarar görmemiş tek bir kişinin bulunmadığını vurgulayan Caferi lideri, ''Biz o hadisenin mağdurlarıyız. Babalarımızı, dedelerimizi kuyulara, camilere atıp yaktılar. Daha 20 yıl olmadı Ermeniler Azerbaycan topraklarını işgal etti. Madem adalet peşindesiniz, bununla niye ilgilenmiyorsunuz. Bir milyondan fazla Karabağ kaçkını perişan halde yaşıyor.'' diye sordu.

Selahattin Özgündüz, mahkum edilecek birileri varsa onun da ABD ve kuklası İsrail olması gerektiğini ifade etti.

CİHAN


Haber 7