İstanbul ve Kocaeli'de deprem çalışmaları iyi


TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili İdris Güllüce, ''Özellikle İstanbul ile Kocaeli deprem çalışmalarında çok iyi olan illerimizdir, planlamada, zemin etütlerinde iyi konumdalar'' dedi.TBMM Deprem Araştırma Komisyonu üyeleriyle Kocaeli'deki çalışmalar hakkında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden bilgi alan Güllüce, Kocaeli Valiliği'ndeki toplantının ardından, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, bazı mevzuat değişikliği taleplerini almak üzere deprem bölgelerini ziyaret ettiklerini söyledi.

İllerden yazılı olarak alacakları talepleri komisyon olarak değerlendirip meclise sunacaklarını ifade eden Güllüce, şunları söyledi:

''1999 ile 2010 arasında yapılanların değerlendirmesini yapıyoruz. Valiliklerimiz, belediyelerimiz 1999'dan bu yana önemli mesafe almış, afet yönetimini biliyorlar, pek çok mevzuat değişmiş, bunlar sevindirici. Özellikle İstanbul ile Kocaeli deprem çalışmalarında çok iyi olan illerimizdir, planlamada, zemin etütlerinde iyi konumdalar.

1999 ile 2010 yılları aynı değil, genel anlamda da bakıldığında böyle. Türkiye gelişiyor, bilim adamlarımız, yöneticilik kabiliyetimiz, mühendislik anlayışımız, ekonomimiz gelişiyor, deprem yönetmelikleri, bina yapım şartları değişti, deprem santralleri kuruldu, Türkiye'de o günlerle bu günü mukayese edemeyecek derecede farklar oluştu. Yeterli mi, bizce değil. Gelişmenin sınırı yok.''

Güllüce, komisyonun depremle ilgili yapılan ve yapılacak çalışmaları görmek üzere deprem bölgelerini gezeceklerini, Kocaeli'nin ardından Yalova ziyaretiyle günü tamamlayacaklarını sözlerine ekledi.

AA


Haber 7