Temizöz'ün yargılandığı dava ertelendi


Şırnak'ın Cizre ilçesinde 1993-1995 yılları arasında 20 kişiyi öldürdükleri gerekçesiyle aralarında Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz'ün yargılandığı dava ertelendi. Mahkeme heyeti, dosyanın tanıklarından sanık Korucubaşı Kamil Atağ'ın Kırıkkale Cezaevi'ndeki kardeşi Mehmet Nuri Binzet'in Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ne nakledilmesine karar verdi.Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen faili meçhuller davası yaklaşık 11 saat sürdü. Mahkeme heyeti, sanık avukatlarının beyanlarının ardından ara kararı vermek için duruşmaya ara verdi. Mahkeme tüm sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 2 Nisan 2010 tarihine erteledi.

Bazı mağdurların beyanlarının alınması için CMK 250 sayılı yasa ile görevli İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ve Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesine yazılan talimat cevaplarının beklenilmesine karar veren mahkeme heyeti, Kukel Atağ'a ait telefon numarasının bir yıllık görüşme kayıtlarının dökümünü de istedi.

Mahkeme ayrıca, daha önce mağdur olarak çağrılmış olan ve fakat maktüllerin kanuni mirasçıları olmamaları nedeniyle mağdur olarak beyanları alınmamış bulunan müştekilerin tanık sıfatıyla dinlenmesi için duruşmaya getirilmesini karara bağladı. Heyet, dosyanın en önemli tanıklarından Mehmet Nuri Binzet'in tutuklu bulunduğu cezaevinden Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevine naklinin istenilmesine ve nakledildiğinde tanık olarak dinlenilmek üzere mahkemede hazır edilmesine de karar verdi.

Sanık Cemal Temizöz avukatları tarafından dosyanın olumlu görev uyuşmazlığı çıkartılması ve uyuşmazlık mahkemesine gönderilmesi amacıyla Askeri Yargıtay Başsavcılığına gönderilmesi yönündeki dilekçenin, mağdur vekillerine tebliğine ve mağdur vekillerinin 7 gün içerisinde talebe karşı cevaplarının bildirilmesinin istenilmesine, aksi taktirde cevaptan vazgeçmiş sayılacaklarının tebliğine karar verdi.

(CİHAN)kaynak;habervaktim