Erdoğan: Engel çıkaranlar özürlü


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kimsenin ekmeğini kazanmak isteyen özürlü vatandaşlara engel çıkarmaya hakkı olmadığını belirterek, engel çıkaranların özürlü olduğunu söyledi.Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen 'Hayata Sarılmak' isimli programın açılışında konuştu. Erdoğan, hiç kimsenin farklı uygulamalara maruz bırakılamayacağına işaret ederek, "Doğuştan ve sonra ortaya çıkan her türlü özellik hassasiyetle ele alınmalıdır. Bizler önce insanız, hiçbirimiz kaderimizi kendi ellerimizle tayin etmedik. Doğuştan varolan hususiyetlerimiz, hiçbirimizin tercihi değildir." dedi. Kendilerinin özürlülere yönelik sosyal politiklarının yardım eksenli değil hak eksenli bir politika olduğunu ifade eden Erdoğan, "Özürlü kardeşlerimiz, vatandaşlarımız için yapılan hiçbir yatırımı, hiçbir düzenlemeyi bir lütuf ve imtiyaz olarak görmedik, görmüyoruz. Her alanda olduğu gibi özürlülerin sorunları noktasında da Türkiye'de ilkleri başaran bir hükümet olduk." diye konuştu. Hükümet olarak özürlülerle ilgili tarihi adımlar attıklarını anlatan Erdoğan, eğitimde feda edilecek hiçbir vatandaşlarının olmadığını ilan ettiklerini kaydetti.

Bir hanımefendi ile arasında geçen diyaloğu konuşmasında anlatan Erdoğan, "Bir hanımefendi yanıma yanaştı, çocuğu yanında özürlü. Merak ettim. 'Ben teşekkür etmek için geldim başbakanım, bize her ay 432 TL veriyorsunuz ben onunla geçiniyorum' dedi. Bununla geçinilir mi? Anadolu olunca tabi farklı şartlar oluyor. Daha sonra beyinin durumunu öğrendik ve gerekeni yaptık." şeklinde konuştu.

Sosyal devlet olmanın gereğini yapmaya çalıştıklarını kaydeden Erdoğan, "Demokrasiye, laikliğe, hukuk devleti olmaya ne kadar önem veriyorsak en az onlar kadar sosyal devlet olmaya önem veriyoruz ve vereceğiz." ifadelirini kullandı. Yaklaşık 220 bin özürlüye bakım desteği verdiklerini söyleyen Erdoğan, bugün itibarıyla 470 bin kişiye özür oranına göre 185 ile 270 bin lira arasında değişen rakamlarda aylık ödendiğini ifade etti. Özürlülerin fırsat eşitliğinden yararlanmasını son derece önemli gördüklerinin altını çizen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Özürlü kardeşlerimizin de fırsat eşitliğinden yararlanmasını son derece önemli buluyoruz. Özürlü vatandaşlarımız serbestçe seçtikleri bir işte hayatlarını idame ettirme haklarına sahip olsun. Şimdi sahipler. Özürlü kardeşlerimiz 'Ben oturduğum yerde kuru kuruya para almak istemiyorum, emeğimin karşılığını almak istiyorum' Bunu diyen çok kardeşlerimiz var, o da tabii bambaşka bir güzellik. Bunları da çok gördüm ve iftihar ettim. Onun için de kimsenin özürlü vatandaşlarımıza bu konuda engel üretmek, zorluk çıkartmak gibi bir hakkı olamaz. Eğer yapıyorsa o kişilerin kendisi özürlüdür. Hükümet olarak bu konuda üzerimize düşen sorumlulukları büyük bir ciddiyetle yerine getiriyoruz. Özürlülerin istihdamı noktasında işverenlerimize önemli teşvikler sağladık. Meslek edindirme kurslarımızın sayısı bugün itibarıyla Türkiye'de 760'a çıkarıldı. İşveren sigorta primlerin tamamı devlet hazinesinden karşılanıyor."

(CİHAN)kaynak;habervaktim