Vural: Sen kim oluyorsun?


MHP İzmir Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Oktay Vural, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nden geçen Ermeni tasarısı hakkında, "Sen kim oluyorsun, benim milletimin tarihine dil uzatıyorsun?" dedi.Vural, hükümetin de Ermeni protokolünü acilen Meclis'ten geri çekmesi gerektiğini savundu.

Basın mensuplarıyla gündemdeki konuları değerlendiren MHP Grup Başkan Vekili Vural'ın ilk gündem maddesi Ermeni tasarısıydı.

Oylamayı ABD için bir yüzkarası olarak tanımlayan Vural, "Bizim tarihimize ve milletimize, hiçbir ülkenin parlamentosunun kara çalmasını hiçbir zaman hazmetmeyeceğiz. Bu karar, Türkiye ile ABD ilişkileri açısından bütün milletimizi hayal kırıklığına uğrattı. Hiçbir parlamento, benim tarihimi yargılayamaz. Soykırım yaftasını yapıştırma girişimi, aynen ve fazlasıyla geri döner." şeklinde konuştu.

Kirli ilişkilerle kurduğu denklemlerle Türk tarihine kara çalmak isteyenlerin, aslında kendi tarihlerini karaladığını belirten Vural, "ABD, bunu nasıl temizleyeceklerse temizlesin. Hazmedemiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, oradaki parlamenter temsilcilerinin oyuncağı değil." dedi.

Oktay Vural, kararın Türkiye'nin Ermenistan'la sınır kapısını açması ve Azerbeycan'ı işgal eden Ermenistan'ı meşrulaştırmak amacı taşıdığını ve baskı unsuru olarak kullanılmak istendiğini öne sürerek, "Ermenistan'a bu güveni sağlıyorlar. Hükümeti uyarıyorum. Ermenistan'la imzalanan ve TBMM'de bekleyen protokoller ivedilikle geri çekilmelidir. Sayın Başbakan, Obama karşısında dik duramadığı için imzalamak zorunda kaldığı protokolü, bu karar sonrasında geri çekme dirayetini göstermeli. Batı medeniyeti önce kendine baksın. Irkçılığı getiren zihniyet, batı zihniyetidir. Biz tarihimizden ve derin hoşgörümüzden son derece eminiz." diye konuştu.

CİHAN


kaynak;habervaktim