İşadamını kaçıran zanlılar adliyeye sevk edildi


Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde, evinin önüne aracını park ettiği sırada işadamı Zekai Kamitoğlu'nu kaçırdığı iddia edilen 3 zanlı adliyeye sevk edildi.İşadamı Kamitoğlu(45), geçtiğimiz cumartesi günü, daha önce deposunun kartonpiyer işini yapan Ramazan K. ve arkadaşları H.S. ile A.İ. tarafından evinin önünden silah zoruyla kaçırıldı. İlçeden yaklaşık 7 kilometre uzaklaştıktan sonra başına şapka geçirilen işadamı, otomobilinin bagajına konuldu. İstenen parayı bulabilmesi için 3 gün müsaade istediği fidyecileri ikna etmeyi başaran işadamı, Bolu'nun Mengen ilçesi yakınlarındaki bir dinlenme tesisinde, parayı temin etmek üzere kendisini kaçıranlardan ayrıldı. Buradan otobüsle Ankara'ya giden işadamı, şüphelilerin peşinde olduğunu düşünerek korkusundan polisi ve ailesini arayamadı. İşadamı Kamitoğlu, şüphelilerin peşinde olup olmadığını anlayabilmek için bir gün boyunca İstanbul- Ankara arasında otobüsle yolculuk yaptı. Bu yolculuk sırasında şüphelilerin peşinde olmadığından emin olan Kamitoğlu, ertesi gün Ankara'daki arkadaşı ile birlikte Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne sığındı. İşadamı Kamitoğlu, Ankara ve Zonguldak Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle koordineli bir şekilde fidyecileri oyalayarak zaman kazanmaya başladı. Polis konuşma sırasında fidyecileri teknik takibe alıp, geçtikleri güzergahlarda uğradıkları akaryakıt istasyonlarının güvenlik kamera kayıtlarından eşkallerini belirledi. Şüpheli şahıslar, polisin takibi sonucu Devrek ilçesi çıkışında yakalandı.

Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Kamitoğlu'nun, 27 Şubatta, silah zoruyla evinin önünden otomobiliyle birlikte kaçırıldığı, aynı gün aracının Ankara yolu güzergahında terk edilmiş bulunduğu ifade edildi. Polisin yaptığı araştırma sonucunda 3 şahıs tarafından 800 bin dolarlık fidye karşılığı kaçırıldığı anlaşılan işadamıyla işbirliği yapıldığı belirtilen açıklamada, ''1 Mart'ta, işadamı, şüpheli şahıslar tarafından 800 bin dolar parayı getirmesi için serbest bırakılmıştır. Ancak şüpheliler tarafından istenilen 800 bin doların verilmemesi halinde kendisinin ve yakınlarının canlarına kastedileceği bilgisine ulaşılmıştır. 2 Mart'ta, işadamının alınan detaylı ifadesinin sonucunda meçhul şahıslarla ilgili eşkal tespiti yapılmış ve zanlılar aranmaya başlanmıştır. Kaçırılan işadamının cep telefonuna fidyeci şahıslar tarafından telefonlar gelmiş ve 800 bin dolar para istenmiştir. Yapılan görüşmeler detaylı incelenerek şahısların kimlikleri belirlenmiştir.'' denildi.

GÖZDAĞI VERMEK İÇİN ARACINI KURŞUNLAMIŞLAR

3 Mart'ta fidyecilerin işadamına gözdağı vermek amacıyla Karabük'ün Yenice ilçesinde şirketine ait aracı kurşunladıkları bilgisine de yer verilen açıklamada, şöyle denildi: ''Fidyecilerin yakalanmasına yönelik çalışmalar titizlikle yürütüldüğü sırada, şüphelilerin Devrek ilçesinde oldukları tespit edildi. Yapılan operasyonda Ramazan K. A.İ. ve H.Ç. kullandıkları araç ve 2 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet sustalı bıçak, 1 adet kelepçe, 2 adet kelepçe anahtarı, 1 adet biber gazı, 1 adet çelik yelek, 22 adet tüfek fişeği, 2 adet kar maskesi, 1 adet polis sireni, 1 adet tepe lambası ve 2 adet el telsizi ile yakalanmışlardır.''

Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak, silahlı tehdit, silahla kişiyi hürriyetten yoksun kılmak, yağma, eziyet çektirmek, oto kurşunlama ve mala zarar vermek suçlarından İl Emniyet Müdürlüğünde sorguları tamamlanan zanlılar, Çaycuma ilçesindeki adliyeye sevk edildi. Zanlılar, polisin yoğun güvenlik önlemi altında mahkemeye çıkarıldı. Bu sırada, Ramazan K.'nın yakınları, fenalık geçirdi.

Kabus dolu 5 günün ardından Çaycuma'daki evine dönen Zekai Kamitoğlu, yaşadığı dehşeti anlattı.

Eşi ve 2 çocuğuyla kucaklaşan Kamitoğlu, kaçırılmasının ardından çocuklarının okula gidemediğini, eşinin evden çıkamadığını söyledi. Şüphelilerin, amcaoğlunun kendisini öldürtmek istediği şeklindeki söylemlerinin, onların bir planı olduğunu anlatan Kamitoğlu, "Amcaoğlumun beni 400 bin dolara satın aldığını, ancak onunla ihtilaf yaşadıklarını ve bu yüzden onu öldüreceklerini söylediler. Benden de 800 bin dolar fidye istediler. Amcaoğlum beni 400 bin dolara satın almaz. Aramızda herhangi bir husumet yok. Bu onların bir senaryosuydu." dedi.
(CİHAN)kaynak;habervaktim