İşte Baykal'ın son umudu


Son yerel seçimlerde 'çarşaf açılımı'nın büyük katkısını gören CHP, önümüzdeki genel seçimler için bu alana yoğunlaşıyor.Baykal, 11 yıl önce gündeme getirip daha sonra rafa kaldırdığı 'Anadolu solu' projesini yeniden gündeme aldı. 1999 yılındaki 'açılım'ın mimarı Enis Tütüncü'yü bir kez daha görevlendirdi ve raporu revize etmesini istedi. Yetkili organların onaylaması halinde 'yeni' politika, kurultay öncesi kamuoyuna açıklanacak.

Her seçim öncesi 'sağ' seçmene yönelik açılımlarıyla dikkat çeken CHP, bu kez rafa kaldırdığı eski bir projesine sarılıyor. Son yerel seçimlerde 'çarşaf açılımı'nın getirdiği oylar, CHP'yi bu alana yoğunlaştırdı. Parti yönetimi bu çerçevede, 1999 seçimlerinde baraj altında kalınca gündeme getirdiği 'Anadolu solu' projesini raftan indirme kararı aldı. 11 yıl önce ilan edilen ancak içi doldurulamayan proje, ilk mimarı Tekirdağ Milletvekili Enis Tütüncü tarafından yenileniyor. Anadolu solu'nun yeni versiyonu, Baykal'ın da onayıyla mayıs ayında yapılması planlanan kurultay öncesinde kamuoyuna açıklanacak.

MERSİN'İ DE TELAFİ EDECEK

29 Mart seçimleri öncesinde İstanbul'da çarşaflı kadınlara rozet takarak muhafazakar kesime açılma çalışmaları yapan ve mega kentteki oy oranını büyük oranda artırmayı başaran CHP, hafta içinde Mersin'de partili kadınların çarşaf yırtmasıyla zor durumda kaldı. "CHP'nin çarşaf açılımı kısa sürdü" yorumlarına neden olan görüntüler, partiyi muhafazakar kesim karşısında sıkıntıya soktu. Gelecek yıl yapılacak genel seçimler öncesi AK Parti'nin 'dindar kesimi aldattığı' iddiasını dillendirmeye hazırlanan CHP lideri Baykal da zorda kaldı. Fakat Baykal, Anadolu solu projesini yeniden gündeme getirerek çarşaf açılımında yaşanan bu hayal kırıklığını da aşmayı düşünüyor. 1999 yılında Enis Tütüncü tarafından hazırlanan ve büyük yankı uyandıran rapor, 2002 seçimleriyle birlikte rafa kaldırılmıştı. CHP o tarihten bu yana daha 'katı laikçi' ve 'ulusalcı' bir politika izliyordu. Enis Tütüncü, 11 yıl önceki projeyi revize etmek için harekete geçti. Günün koşullarına uygun olarak yenilenecek olan Anadolu solu projesi, partinin yetkili organlarında tartışıldıktan sonra son halini alacak. Baykal'ın da onay vermesi durumunda 'değişim' sloganlı kurultay öncesinde ilan edilecek. Deniz Baykal, bu süreçte parti tabanında projenin altyapısını oluşturmak için de bir dizi söylemi gündeme getirecek.

Baykal, bu yöndeki ilk mesajlarını geçen hafta Ankara İl Kongresi'nde vermişti. AK Parti iktidarının ülkenin maneviyatını iflasa sürüklediğini savunan Baykal, şu iddialarda bulunmuştu: "Bugün AKP işbaşına gelirken 'maneviyat, ahlak, dürüstlük, İslami değerler, hak, hukuk, haram yememek, helali haramı bilmek, yetim hakkı' diyordu öyle değil mi? Şimdi geldiğimiz noktada bunlardan ne kaldı Allah aşkına? Bu bir manevi iflastır." Baykal, bugün yapılacak Malatya İl Kongresi'nde de benzer bir söylem kullanacak. Mersin'deki olayın telafisini 'kılık kıyafet özgürlüğü' vurgusuyla aşmayı planlayan Baykal, hükümeti de manevi değerlere zarar vermekle suçlayacak.


kaynak;habervaktim