Başörtüsü açılımı ne zaman?


Sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek kurduğu platformlar dün yine meydanlardaydı. Sakarya, Akyazı, Van, Kütahya, Ankara ve Konya'daki eylemlerde başörtüsü yasağı zulmü başta olmak üzere yaşanan haksızlıklara dikkat çekti. Sivil toplum kuruluşları; hükümetin hak ve özgürlükler konusunda yasakçılara ve darbecilere fırsat vermemesi gerektiğine dikkat çekti.SAKARYA: ZULME KARŞI OMUZ OMUZA
Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 234. kitlesel basın açıklamasını dün yaptı. Adapazarı AKM önünde yapılan eyleme katılan sivil toplum kuruluşları, “Ne 12 Eylül Ne 28 Şubat”, “Ece Nur Yasağa Direniyor Seyirci Kalmayın”, “Başörtüsüz Asla”, “Oluk Oluk Kan Aksa Kurtulacak El Aksa”, “Zulüm Varsa Direniş de Var”, “Başörtüsü İslam'ın Emri Müslüman Kadının Kimliğidir” pankart ve dövizlerini taşıdı. “Tevhid Adalet Özgürlük” ve “Zulme Karşı Omuz Omuza” sloganları arasında yapılan açıklamada, Türkiye'deki akıl almaz çelişkilere, zulme, baskılara ve haksızlıklara dikkat çekildi.

AKYAZI: BAŞÖRTÜSÜ ALLAH'IN EMRİ, KUR'AN'IN HÜKMÜDÜR
Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu'nun düzenlediği 161. eyleminde; başörtüsüyle okumak için direnen 12 yaşındaki Ece Nur Özel'in mağduriyetinin devam ettiğini vurgulayarak, Diyarbakır'da başörtülü iki kız öğrencinin daha keyfi yasağa maruz kaldığına dikkat çekti. CHP'li kadınların Mersin'de çarşafı yırtmasına da tepki gösterilen Akyazı'daki eylemde, “Geçmişini inkar edenlerin geleceği de karanlık olur” ifadesi kullanıldı.

VAHÖP: DARBECİLERE BİR DAHA FIRSAT VERİLMEMELİ

Van Hak ve Özgürlükler Platformu (VAHÖP) ise dün 149. eylemini gerçekleştirdi. İnsan-Der Başkanı Münür Maviş, eylemde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son yarım asrında millete rağmen millete karşı yapılan darbeler kınandı. Van'daki eylemde CHP'lilerin Mersin'de çarşaf yırtmasına da tepki gösterildi.

KÜTAHYA: DİRENİŞÇİLERİ SELAMLIYORUZ
Bu hafta 22. eylemini yapan Kütahya İnanç Özgürlüğü Platformu da, kamuoyunun büyük desteğine rağmen bir türlü ortadan kaldırılamayan başörtüsü yasağına dikkat çekti. Diyarbakır'da bazı öğrencilerin başörtüleri yüzünden okuldan okula sürüldüğüne dikkat çekilen eylemde, hükümetin her alanda attığı adımlara başörtüsü yasağının kaldırılması adımını da eklemesini istendi.

VAKİT


kaynak;habervaktim