"Senin Erzincan'da ne işin var?"


AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, ''CHP'nin İzmir Milletvekili senin Erzincan'da ne işin var? Erzincan'ın hakimleri, savcıları ile senin ne işin var? Gizli tanıkları ile senin ne işin var?'' dedi.Kılıç, Erzincan Belediyesi çok amaçlı salonunda düzenlenen ''Siyaset Akademisi'' isimli bir toplantıya katılarak konuşma yaptı.

Kendilerinin seçim bölgelerindeki hakim ve savcılarla işlerinin gerektirdiği ölçüde görüştüklerini ifade eden Kılıç, ''Ben Samsunluyum. Samsun Cumhuriyet Başsavcısı veya Adalet Komisyonu Başkanıyla sadece şu konuları görüşebildim. Samsun'da yapımı kararlaştırılan, yatırım programına alınan Adalet Sarayı ile ilgili proje hazırlıklarımız nedir? Yer için çalışmalarımız nedir? İhalesini nasıl hızlandırabiliriz? Ödeneklerini nasıl artırabiliriz'' diye konuştu.

Kılıç, bir milletvekili olarak, ''Şu davanın içinde ne var, şu soruşturmanın hazırlık soruşturması hangi iddialar üzerinden yürütülüyor'' gibi konularda hakim veya savcılarla muhatap olmayacaklarını söyledi. Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu soruşturmanın gizli tanıkları kimlerdir, bu soruşturmaya esas olan belgeler, CD'ler, dinleme kayıtları gibi konularda savcılarla hakimlerle asla muhatap olmayız. Deyim yerindeyse hukukun işine burnumuzu sokmayız. Diğer taraftan CHP ne yapıyor? İlk önce 'Ergenekon'un avukatıyız' diyerek işe başladılar. CHP'nin ne kadar avukat kökenli milletvekilleri varsa Silivri'de görülmekte olan Ergenekon duruşmalarında, orada yargılanan sanıkların avukatları ile aynı sırada oturdular. Bu tavırlarını ısrarla sürdürdüler. Bu ne demektir? Dava hakimlerine baskı çabasıdır. Adaleti etkileme eğilimidir.''

''YARGITAY BİR KARAR VERDİ''

''Yargıtay bir karar verdi. Danıştay'a silahlı saldırıyı gerçekleştiren ve yargılanan Alparslan Arslan isimli kişinin davasının Ergenekon davası ile birleştirilmesine karar verdi'' diyen Kılıç, ''CHP milletvekilleri hala Ergenekon duruşmalarına katılıyor. Alparslan Arslan'ın avukatlarıyla aynı sırayı paylaşıyorlar'' dedi.

''Cinayet tarihini hatırlayın. O tarihte nasıl cinayet Türkiye'de bazı kesimlere mal edilmek istendi. Ama adalet tecelli ediyor'' diyen Kılıç, şunları kaydetti:

''CHP'nin İzmir Milletvekili senin Erzincan'da ne işin var? Erzincan'ın hakimleri ile savcıları ile senin ne işin var? Gizli tanıkları ile senin ne işin var? Bu dava siyasi bir dava değil. Bu dava CHP'nin davası değil. Bırak yargı kendi mecraları ile işlesin. Aklanan, aklansın... Kabahati olan varsa bedeliyle karşılaşsın.

Ama siyasiler olarak biz ve siz bu süreçlere giremeyiz, girmemeliyiz. Buraya gelen CHP İzmir Milletvekili, CHP'nin Merkez Yürütme Kurulu'na Erzincan'daki temaslarını rapor olarak sundu. O rapor bu an itibariyle CHP'nin resmi internet sitesinde hala yerini korumaktadır. Erzincan'a gittim diyor. Başsavcı ile görüştüm diyor ve devamında pek çok itirafta, pek çok sakıncalı beyanda bulundu diyor. Yandaş yargı suçlaması yapılacaksa bunun muhatabı AK Parti değil CHP'dir.''

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

AA


kaynak;habervaktim