Demokrasilerde iktidardan korkmayacaksın


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Demokraside iktidardan korkmayacaksın, demokraside iktidarı vesayet altına almaya çalışan, çoğu zaman da alan bir takım güçlerden korkacaksın'' dedi.Bakan Akdağ, Sağlık Bakanlığı ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Teknik Çalışma Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de yargı reformunun kısa zamanda yapılması gerektiğini ifade etti.

''Yargı reformu bir tarafta halkın iradesinin tıpkı yasama ve yürütmede olduğu gibi yargının üzerine hakim kılarken öbür taraftan da adalet mekanizması hızlı işler hale getirilmelidir'' diyen Bakan Akdağ, Türkiye'de yüksek yargının hem belirlenen hakları ve seçilme biçimleri, hem de sistematiği bugün çağdaş ülkelerde olduğundan çok uzaklarda kaldığını ifade etti.

İktidar olarak çalışmak istedikleri yöneticileri kendilerinin seçmek istediğini ancak yargı kararıyla geri dönen bürokratlar nedeniyle başarının engellendiğini söyleyen Bakan Akdağ, şunları kaydetti:

''Mutlaka İdari Yargı geleneği, yönetimde olan erkin siyasetin kendisi ile birlikte kimlerin yöneticilik yapacağı hususundaki düşüncesine saygı gösterecek bir olgunluğa erişmelidir. 1982 Anayasası'yla şöyle kurgulanmış; 'Türkiye'de siyasetçiler yanlış yapar, o zaman bir bürokrat kesimi oluşturup bunları güçlü kılmak lazım ki siyasetçilerin yaptığı yanlışları onlar önlesin'. Böyle demokrasi olmaz, demokraside yanlışın bedeli sandıkta hesap vermektir.''

Demokraside iktidardan korkulmaması gerektiğini, siyasetçinin önünde her zaman sandığın olduğunu belirten Akdağ, ''Demokraside iktidarı vesayet altına almaya çalışan, çoğu zaman da alan, Türkiye'nin geçmişinden bahsediyorum, bir takım güçlerden korkacaksın. Bu silahlı kuvvetler olabilir, yargı olabilir, uygunsuz biçimde bir araya gelmiş bir sermayenin basını ele geçirmesi olabilir. Buna benzer bir takım şeylerden korkmak gerekir. Yoksa siyasetçinin nesinden korkacağız ki sandık önümüzde'' dedi.

(AA)


kaynak;habervaktim