Gül'den 'Dünya Kadınlar Günü' mesajı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kadınlara yönelik cinsiyet ayrımcılığı, aile içi şiddet, eğitim hakkının ihlal edilmesi gibi olumsuzlukların Türkiye gibi modern ve çağdaş bir ülkede kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirterek, ''Bunlar yalnız kadınların değil hepimizin toplumsal sorunudur. El birliğiyle bu sorunların tamamen ortadan kaldırılması için var gücümüzle çalışıyoruz'' dedi.Cumhurbaşkanı Gül, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, demokrasinin gelişmesi ve insan hakları standartlarının yükselmesiyle birlikte kadın hakları mücadelesinde ciddi mesafeler alındığı belirtti.

Türkiye'de de Osmanlı'nın son dönemindeki modernleşme hamleleriyle başlayan kadın hareketlerinin Cumhuriyet ile önemli bir ivme kazandığına, Medeni Kanun'un kabulü ve 1934 yılında seçme seçilme hakkının dünyadaki birçok ülkeden önce tanınmasıyla kadınların eşit statüye kavuştuğuna işaret eden Gül, ''Bugün de sivil toplum örgütlerinin ve kadınlarımızın girişimlerini memnuniyetle izliyor, kadın hakları konusunda atılacak adımlara büyük önem veriyoruz'' dedi.

Kadın hareketlerinin, kadınların örgütlü hak arayışlarına önemli kazanımlar getirdiğine işaret eden Gül, mesajında, şunları kaydetti:

''Artık bir zihniyet değişimine ve yasalarla elde edilen hakların hayata geçirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kadınlarımıza yönelik cinsiyet ayrımcılığı, aile içi şiddet, eğitim hakkının ihlal edilmesi gibi olumsuzluklar Türkiye gibi modern ve çağdaş bir ülkede kabul edilmesi mümkün değildir. Bunlar yalnız kadınların değil hepimizin toplumsal sorunudur. El birliğiyle bu sorunların tamamen ortadan kaldırılması için var gücümüzle çalışıyoruz.

Kadınlarımızın sorunlarını çözdüğümüzde ve onlara eşit eğitim fırsatları sunduğumuzda, ülkemizin onların da katkılarıyla sıçrama yapacağına yürekten inanıyorum.''

-''ÜLKENİN GELECEĞİ ŞEKİLLENİYOR''-

Gül, Türkiye'de kadınların dinamizminden ve üretici güçlerinden daha çok yararlanılması gerektiğini belirtti.

Parlamentodaki temsil oranları ve yönetim kademelerindeki kadın sayısının arzu edilen oranın altında olduğuna dikkati çeken Gül, bu konularda pozitif ayrımcılık gibi çözüm önlemleri üzerinde durulabileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, mesajına şöyle devam etti:


''Kadınlar iş hayatındaki başarıları kadar yetiştirdikleri nesillerle de ülkenin geleceğinin şekillenmesine herkesten daha çok katkıda bulunuyorlar. Bu nedenle kadınlarımıza ne kadar güzel fırsatlar sunabilirsek, toplum olarak o oranda güçleneceğimize inanıyorum.

Kız çocuklarımızdan her yaştaki kadınlarımıza karşı ayrımcılık, dışlama, şiddet ve tüm hak ihlalleri karşısında, ülkemizde güçlü bir kamuoyu oluşmuştur. Sivil toplum kuruluşları, basın ve yayın organları, kadın hakları konusunda katkılarını sürdürecektir. Kadınlarımıza, hak mücadelelerinde, Devletin de bütün kurumlarıyla yanlarında olduklarını bir kez daha vurgulamakta yarar görüyorum.

8 Mart Dünya Kadınlar gününün daha adil ve cinsiyet ayrımcılığının sona erdiği bir dünya için vesile olması dileğiyle, Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum.''

(AA)


kaynak;habervaktim