3 padişah 11 cumhurbaşkanı gördü


Antalya'da yaşayan Nuri Öztunç, 60 hükümet, 3 padişah ve 11 cumhurbaşkanı gördü. 125 yaşındaki Şırnaklı Nuri Öztunç, tek istediğinin Türklerin ve Kürtlerin kavga etmeden kardeşçe yaşamaları olduğunu söyledi.Nüfus kayıtlarına göre, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde 1 Temmuz 1885'te dünyaya gelen Nuri Öztunç, 125 yaşında. Oğlu Kazım Öztunç ise kemik yaşının 130 olduğunu söylüyor. Antalya'da oğlunun yanında yaşayan ve ciddi sağlık sorunu olmayan 125 yaşındaki Nuri Öztunç, memleketi Şırnak'a dönmek için sürekli dua ediyor. 1 Temmuz 1885 yılında Beytüşşebap'ta doğan Öztünç, birçok tarihi olaya şahitlik etmiş.

Osmanlı padişahlarından Sultan Abdülhamid, Sultan Mehmed Reşad ve Sultan Mehmed Vahidettin'i gördüğünü söyleyen Öztunç, o yıllarda herkesin kardeşçe yaşadığını ifade etti.

Türkiye'de yaşanan terör olaylarından dolayı çok üzgün olduğunu belirten Öztunç, "Barış olsun artık. Hepimiz Müslümanız. Artık kavga olmasın. Zamanında ağabey, kardeş gibi yaşıyorduk. O zamanlar düşmanlık yoktu. Türkiye'de artık Türk- Kürt kavgası olmasın, tek isteğim bu. En büyük duam bu. Müslümanlar kavga etmesin, günahtır. Antalya o zamanlar İtalyanların elindeydi, biz birlikte kazandık burayı." şeklinde konuştu.

Yaşadığı dönemde padişahları gördüğünü anlatan Nuri Öztunç, Mustafa Kemal Atatürk'ü ise görmediğini söyledi. Eski günleri özlediğini ifade eden Öztunç, memleketi Şırnak'a dönmek istediğini belirtti. 8 çocuğu, 120 torunu ve 20 torununun torunu olduğunu söyleyen Öztunç, bunlardan sadece birkaç tanesinin adını bildiğini kaydetti.

Nuri Öztunç'un oğlu Kazım Öztunç da babasının sürekli yaşanan çatışmalardan dolayı üzgün olduğunu ifade etti. Babasının, eskiden yaşadıklarını anlattığını belirten Kazım Öztunç, "Babam bize sürekli eskiden kardeşçe yaşadıklarını anlatıyor. Bize hep, 'Kardeşlik olsun. Müslüman Müslüman'a vurmasın. Türk- Kürt kardeştir, bu kavga dursun. Eskiden herkes birlik beraberlik içerisindeydi. Ben 125 yaşındayım, Türkiye son zamanlarda hep kaos yaşıyor. Ben buna üzülüyorum. Bu kan dursun birlik beraberlik olsun.' diyor. Bize padişahları anlatıyor. O zaman gördüklerini anlatıyor." dedi.

(CİHAN)


kaynak;habervaktim