Doğan'ın avukatı HSYK'ya başvuruyor


Eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın avukatı İsmail Tepecik, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Karahan ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ve tutuklamaları yapan üye hakim Ali Efendi Peksak'ın görüştüğü iddiasına ilişkin HSYK'ya başvuracaklarını söyledi.Balyoz darbe planı iddiasıyla ilgili yürütülen soruşturması kapsamında tutuklanan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatları ikinci kez tahliye talebinde bulundu. Doğan'ın avukatlarından İsmail Tepecik, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelerek İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne 18 sayfalık bir dilekçe verdi. Tepecik, Çetin Doğan'ın tahliyesini talep ettiklerini söyledi.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Karahan ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ve tutuklamaları yapan üye hakim Ali Efendi Peksak'ın 26 Şubat'ta Beşiktaş Adliyesi'nin yanındaki Four Seasons Otel'de görüştükleri yönündeki haberlere ilişkin olarak ise Tepecik, "Onunla ilgili başvuruda bulunacağız. İfade esnasında sayın savcı kendisinin bu konuda arandığını, hatta kendisini arayanın 'Siz bunları tanımazsınız ha!' diye hitapta bulunduğunu müvekkilim ve 3 meslektaşım da ifade etmiştir. Buradaki tutuklamaların biz yasal bir tutuklama olmadığına ve intikama dayalı bir tutuklama olduğuna inanıyoruz ve biliyoruz. Olaylarda bunu teyit etmektedir." dedi.

Bu konuyla ilgili HSYK'ya başvuracaklarını söyleyen Tepecik, "Kimin aradığına dair bilginiz var mı?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Yok, ama etkili ve yetkili herhalde. 'Siz bunları tanımazsınız ha!' diye söylemiş. Ama sayın savcı kendi tarafsızlığını ifade etmiş ve bunların doğru olmadığı yönünde beyanda bulunmuş."

Doğan'ın ciddi sağlık sorunları bulunduğunu söyleyen Tepecik, müvekkilinin baştan itibaren sağlık sorunları nedeniyle tahliyesini istemediğini ifade etti. Basın mensuplarının Doğan'ın rahatsızlığının ne olduğu yönündeki sorularına Tepecik, "Daha önce damarlarından ameliyat olmuştur. Damarları değiştirilmiştir. Ayrıca, prostat tedavisi görmüştür. Tansiyonu çok yüksektir, cezaevinde 20'lere kadar çıkmaktadır. Yüksek tansiyon sıkıntısı vardır." diye yanıt verdi.

(CİHAN)


kaynak;habervaktim