Başbakan Erdoğan'dan FLAŞ açıklama


Başbakan Erdoğan, İstanbul'da gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, IMF ile stand-by anlaşması yapılmayacağı kanaatine ortak olarak vardıklarını bildirdi.

Erdoğan, Türkiye-Kore İş Forumu'nun ardından soruları yanıtladı.

''IMF Türkiye ile stand-by olmayacağını açıkladı. Ali Babacan'ın da bu yönde açıklamaları oldu ve Babacan Mayıs ayı sonu için açık kapı bıraktı. Bu konudaki değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?'' sorusuna verdiği yanıtta, yaklaşık iki yıldır bu görüşmelere ara verildiğini belirtti.

Bu arada zaman zaman arkadaşlarının IMF temsilcileriyle görüştüğünü, kendisinin de eğer mutabık kalınırsa bir anlaşma olabileceği hususunda açıklamaları olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: ''Fakat özellikle herhangi bir siyasi dayatma olacak olursa bu kurumsal değişikliklere yönelik bu konularda evet demeyeceğimizi söylemiştik. Son dönemlerde bu konuda artık pek 'illa bu da olsun' gibi bir yaklaşımları yoktu. Fakat son geldiğimiz noktada, Türkiye'nin özellikle ekonomik noktada, ayakları üzerinde duran bir ülke olduğu görünümü böyle bir stand-by anlaşmasına gerek kalmadığı kanaatini IMF'de de oluşturmuş vaziyette. Bundan dolayı böyle bir anlaşmanın yapılmayacağı kanaatine ortak olarak varmış durumdayız.

Mayıs ayında iki yılda bir yapılan, ülkelerin gelişmişlik konusu ki, bu bir konsültasyon mekanizmasıdır. Bu madde 4 diye nitelendirilen konuyla ilgili çalışmalar rutin devam edecektir. Türkiye de IMF üyesi 192 ülkeden bir tanesi. Bu çalışmalar rutin bir şekilde devam edecek.''

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin ''Mayıs'tan sonra bir açıklama bekleyelim mi?'' sorusuna, ''Bizim şu anda stand-by olarak herhangi bir anlaşmamız söz konusu değil''yanıtını verdi.

Erdoğan, af tartışmaları, anayasa değişikliği ve Elazığ'daki deprem ile ilgili olarak da şunları söyledi:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel af konusundaki açıklamalarını değerlendirerek, "Gündemimizde 'genel af' diye bir şey söz konusu değil." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel af konusundaki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Ben sonradan değerlendirelim diye bir şey söylemedim. Ben tam aksine CHP akşam başka, sabah başka söyler dedim. 'Ne de söylediği hiçbir zaman belli değil' dedim. Nitekim de böyle olmuştur. Birisi başka, genel başkan bir başka türlü konuşuyor. Bizim gündemimizde böyle bir şey söz konusu değil." şeklinde konuştu.


kaynak;habervaktim