Komplo için 3-5 bomba lazım


Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in, Erzurum Savcısı Osman Şanal ve arkadaşlarına tuzak kurmak için Erzincan Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz'dan 3-5 bomba istediği haberi gündeme bomba gibi düştü… Bu talep; “Hakimler ve savcıları korkutmak için ben de bir-iki bomba attırdım” diyen emekli Korg. Altay Tokat'ın taktiğini hatırlattı.HAKAN GÜNDÜZ'ÜN HABERİ...

Ergenekon örgütünün Erzincan yapılanmasına ilişkin soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılarının, soruşturma kapsamında tutuklanarak cezaevine konan 2 numaralı sanık Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in “el bombalı komplo”sundan son anda kurtulduklarının ortaya çıkması, kamuoyunda geniş yankı buldu.

Siyasileri ve STK'ları dehşete düşüren “komplo” olayı şöyle gelişti:

Başsavcı İlhan Cihaner'i gözaltına almak üzere 16 Şubat günü Erzincan'a gelen cumhuriyet savcıları Osman Şanal, Rasim Karakullukçu ve Mehmet Yazıcı'nın İl Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz'u son tedbirleri görüşmek üzere makamına gerçekleştirdikleri ziyaretleri sırasında ortaya çıktı.

Ergenekon örgütünün Erzincan yapılanmasına ilişkin soruşturmanın ek delil klasörlerinde yer alan bir tutanağa göre Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz, savcılara; İlhan Cihaner'in bir süre önce mesai saatleri dışında İl Jandarma Komutanlığı binasında kendisi ve Jandarma Komutanı Ali Tapan ile bir toplantı düzenlediğini bu toplantıda Osman Şanal ve İliç Savcısı Bayram Bozkurt'u suçlamak üzere kullanılmak için; kendisinden 3-5 el bombası istediğini anlattı.

Müdür, Başsavcı'ya emniyette el bombası bulunmadığını, İl Jandarma'dan temin edebileceğini söylediğini, bombaların gizli tanıklar vasıtasıyla savcıları zor duruma düşürmek için kullanılacağını kaydetti.

Emniyet Müdürü'nün bu sözleri üzerine şok olan cumhuriyet savcıları Osman Şanal, Rasim Karakullukçu ve Mehmet Yazıcı hemen bir tutanak hazırladı. 3 savcı tarafından imzalanan tutanakta Erzincan Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz'un, “Başsavcının komplo için istediği bomba talebini geri çevirdim” dediği de belirtildi.
Tutanakta, yargılama safhasında Süleyman Oğuz'un ayrıntılı ifadesinin alınmasının sözkonusu komplonun aydınlatılması açısından faydalı olacağı kaydedildi.

SAVCIYI AVDA AVLAYACAKLARDI!
Bilindiği gibi; İlhan Cihaner'in hedefindeki savcılardan İliç eski savcısı Bayram Bozkurt, daha önce de badire atlatmıştı.

3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ve Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in, sanık sıfatıyla yer aldığı iddianamede ifade veren gizli tanıklardan Munzur, Erzincan'daki işyerine gelen komutanlarla samimiyet kurduğunu ve komutanların kendisini İliç Savcısı Bayram Bozkurt'a karşı kullanmak istediklerini söyledi. Savcı Bozkurt'a suikast yapmak isteyen subayların kendisini ve ilçede beden öğretmeni olarak görev yapan arkadaşı İ.'yi zorladıklarını iddia eden gizli tanık Munzur, bir akşam içki sofrasında birlikte oldukları bir üst düzey komutanın kendisine ve arkadaşı İ.'ye savcıya komplo kurmaları için baskı yaptığını anlattı.
Gizli tanık Munzur, masadaki en yüksek rütbeli komutanın yanlarına gelerek, "Bu komutan bana ve İ.'ye 'Size bir iş veriliyorsa adam gibi yapın. Niye adam gibi iş yapmıyorsunuz? Malzeme sorun değil. Bomba mı istiyorsunuz, uyuşturucu mu istiyorsunuz, silah mı istiyorsunuz? Her şey hazır yeter ki siz istediğimizi yapın. Bu savcıyı ortadan kaldırın. Size mühimmat verelim, bu mühimmatı av yapacağınız yere önceden gidip gömün. Sonra savcıyla beraber o mahalde avlanırken biz baskın yapalım. Bu mühimmatlarla birlikte savcıyı alalım. Siz de ifadenizde bu mühimmatları savcının gömdüğünü söylersiniz. Yeter ki bu savcıyı düşürün. Bütün büyükler bu masada bunların hepsi paralı adamlar bütün istedikleriniz yerine gelecek' diyerek kızdı" şeklinde ifade vermişti.

Kendisinin bu teklife sinirlenerek masadan kalktığını söyleyen gizli tanık Munzur, ifadesinin devamında, "Daha sonra İ. ile konuştuğumda bu komutan İ.'ye 'Oğlum bir savcıyı düşüremiyorsunuz. Beraber ava gidiyorsunuz. O kadar birlikte vakit geçiriyorsunuz. Av esnasında kaza süsü vererek savcıya bir mermi sıkamıyor musunuz?' diyerek kızmış" dedi. İ.'nin kendisini bu konuda ikna etmek istediğini ve çok para kazanacakları yönünde baskı yaptığını belirten Munzur, kendisinin bu işe karışmadığını söyledi.

KORG. ALTAY TOKAT TAKTİĞİ
Cihaner'in “bomba ile tuzak kurma” girişimi, emekli Korg. Altay Tokat'ın itiraflarını hatırlattı… Hatırlanacağı gibi; Korg. Altay Tokat, 27 Nisan 2006 tarihli gazetelere yansıyan itirafında, “Batıdan gelen memur ve hakimlere mesaj vermek ve onları hizaya getirmek için, ben de bir-iki yere bomba attırdım” demişti.


kaynak;habervaktim