Sendikalara savaş açtı!


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, taşeron işçi çalıştırmayı Türkiye'nin ayıbı olarak gördüğünü, buna rağmen sendikaların ayağına pranga vurması yüzünden mecburen 2 bin civarında taşeron işçi çalıştırdığını söyledi. Taşeron işçilere asgari ücret verildiğini, aynı işi yapan sendikalılarınsa yerine göre 6 kat fazla maaş aldığını vurgulayan Kocaoğlu, bu konuda gerekli adımların atılmasını istedi.Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) öncülüğünde Ege Belediyeler Birliği (EBB) ve Kıyı Ege Belediyeler Birliği (KEBB)'nin ortaklaşa düzenlediği seminer, Swiss Otel Grand Efes'te başladı. 11-13 Mart 2010 arasında devam edecek seminerin açılışına İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, EBB Başkanı Aziz Kocaoğlu, KEBB Başkanı Abdül Batur, üye 120 belediye başkanı ile 800 civarında belediye çalışanı katıldı. Açılış konuşmasına belediye ve kamu kuruluşlarının giderek yönetilmez hale geldiğine değinerek başlayan Başkan Kocaoğlu, "Bir belediye başkanının söylememesi gereken fakat inandığım bir hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. O da emek ve iş ortamında yaşanan çifte standarttır, hatta sistemin 8-10 katı maaş alandır. Hepimiz taşeron işçi istihdam ediyoruz. Ücret, asgari ücret. Şurası burası derken en çok 600 lira oluyor. Bana göre bir taşeron firmanın tarifi yoktur. Böyle bir firma, Türkiye Cumhuriyeti'nde hiçbir zaman kurulmamalıdır. Bu, ilkçağa gitmek demektir ama bu kuruluyor. Öbür taraftanda belediye şirketlerinde istihdam ettiğimiz arkadaşlar, sendikalaşarak gerçekten zaptolmaz hale geliyor ve Türkiye'nin bugünkü ekonomik koşullarına uymuyor." dedi.

'TAŞERON İŞÇİ, ÜLKEMİZ İÇİN UTANILACAK BİR DURUM'
Taşeron işçilerle sendikalılar arasında uçurum yaşandığını, bunun tek suçlusununsa sendikalar olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Aynı işi yapan sendikalı işçi, diğerinden 3 ile 6 misli fazla ücret alıyor. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde aynı işi yapan iki kişiden birine 600, diğerine 6 katı maaş verilmez, verilirse de sistem çöker. Zaten çökmüş durumda. Artık belediye ve kamu kurumları bu yükü çekemiyor. Yatırım yapamıyorsunuz, taşeron uygulaması kesinlikle ve kesinlikle engellenmeli. Ülkemiz için insani bakış açısından utanılacak bir olaydır." şeklinde konuştu.

'İŞÇİLER, SENDİKACILAR İÇİN GELİR KAYNAĞI'
Aynı şartlarda belediye bünyesinde çalışan sendikalı işçilerin sistemin çökmesine sebep olduğunu iddia eden Başkan Aziz Kocaoğlu, "Sendikaların kıdem tazminatları, İş Kanunu'nda belirlenin bilmem kaç misli. İhbar tazminatı bilmem kaç misli. Efendim, bilmem ne parası bilmem ne kadar. Yani toplu sözleşmeleri okuduğum zaman bu kadar yardım kalem, bu kadar laf, bu kadar kelime, bu kadar icat nasıl bulundu hayret ediyorum. Belediyelerin gelirleri az, doğru ama çalışma düzeyleri de mutlaka yasayla belirlenmelidir. İşçi, sendikacılar için bir gelir kaynağıdır, onları bu sebeple farklı savunmaktadır. Taşerondaki işçi, sendikacı arkadaşları ilgilendirmemektedir." dedi.

'BENİ ENGELLEYEN VE AYAĞIMA PRANGA VURAN DA SENDİKALARDIR'

Altı yıldır belediye başkanlığı yaptığını, ilk günden itibaren taşeronlaşmaya karşı olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Hedefim, sıfır taşeron işçidir. Beni engelleyen ve ayağıma pranga vuran da sendikalardır. 2 bine yakın taşeron işçiyi belediyeye aldım, pişmanım, çünkü aynı şey başıma geldi. Ücretin tabanı belirlendiği gibi tavanının da belirlenmesi gerekir. Madem belediye başkanları olarak işçileri verimli kullanamıyoruz, o zaman yasayla bir çerçeve çizilsin." diye konuştu. Bu konuda TBB'nin bir yasa taslağı çalışması yapmasını isteyen Kocaoğlu, aksi takdirde belediyelerin iflas edeceğini savundu.

(CİHAN)


kaynak;habervaktim