Eşini öldüren adam müebbet hapisten kurtuldu.


Halil ÖZÇOBAN / BURSA (AHT)

Bursa'da eşi Meryem Belen'i cep telefonuna bir erkekten gelen mesaj sonrası çıkan tartışmada öldüren Kurtuluş Belen (27), ikinci duruşmada 15 yıl hapse mahkum oldu. Belen, ağır tahrik indiriminden yararlanıp müebbet hapisten kurtuldu.

Olay, Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesi Karalar Köyü'nde yaşandı. Maden işçisi Kurtuluş Belen (27), aynı yerde çalışan eşi Meryem Belen ile cep telefonuna bir erkekten gelen mesaj nedeniyle tartıştı. Tartışma sonrası Meryem Belen, baba evine döndü. Kayınpederinin evine giden Belen, eşiyle bahçede konuşurken "Sen erkek misin? Ben Rıdvan'la yattım" demesi üzerine çılgına döndü. Belen, yanındaki bıçağı defalarca saplayarak karısını öldürdü.

'Kasten Adam Öldürmek' suçlamasıyla Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde son kez hakim önüne çıkan Kurtuluş Belen, olaydan duyduğu pişmanlığı dile getirdi. Mahkeme Hakimi Nazım Özsoy, Meryem Belen'de sperm bulgusuna rastlandığı yönündeki rapor üzerine Kurtuluş Belen'e "Eşinle tartıştıktan sonra ilişkiye girdin mi" diye sordu. Kurtuluş Belen, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

Mahkeme heyeti toplanan delillere göre, sanık Kurtuluş Belen'e önce ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi. Mahkeme, olayda aldatma söz konusu olduğu için bu durumu ağır tahrik olarak değerlendirip cezayı 18 yıla düşürdü. Mahkeme ayrıca, duruşmadaki iyi hali ve suç işlemeye meyilli olmaması nedeniyle bu cezayı da 15 yıla indirdi. Yargıtayın cezayı onaması halinde, 6 aydır cezaevinde olan Kurtuluş Belen 9,5 yıl daha hapiste kalacak.


kaynak=haberturk.com