Olay emniyet-asker meselesi değil


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ankara'daki bomba ve mühimmat yüklü kamyonla ilgili olarak meselenin emniyet-asker meselesi olmadığını söyledi.Abant Platformu tarafından düzenlenen 'Yeni Bir Toplumsal Mutabakat İçin Demokratikleşme' konulu toplantı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Atalay, Ankara'da askeri sevkiyat yaptığı belirtilen bir kamyonun yakalanmasıyla ilgili polis-asker arasında bir iletişim sorunu bulunup bulunmadığı yönündeki soruya "Hayır, hayır bu emniyet-asker meselesi değil. Şu anda yargının elindeki bir konu. Ben yargının elindeki konularla ilgili genelde açıklama yapmam. Yargının açıklama yapmasını bekleriz. Çünkü neticede emniyet bu işi götürür, yargıya teslim eder. Yargı bu işin bütün boyutlarını araştırır, sonra da karar verir." dedi.

Bu işin içinde yasa dışı olabilecek bir unsurun olup olmadığının sorulması üzerine ise Atalay, "Önceden o tür şeyler vardı ki, onun için yargı el koydu. Bu tür şeylerde, güvenlikle ilgili bir sorun olduğunda mutlaka yargıya uzanır. Demek ki o safhada öyle bir şey vardı. Ama sonradan o aydınlatılmış olabilir. O anlamda ben yargıya havale ediyorum. Çünkü bütün belgeleri topladılar. Konuyla ilgili bütün boyutları onlar biliyorlar şu anda. Hatta ihbar edenin kimliği ile ilgili açıklamalar oldu." karşılığını verdi.

İsveç Parlamentosu tarafından sözde Ermeni soykırım iddialarının kabul edilmesinin hatırlatılması üzerine Atalay, hükümetin o konuda tavrını açıkladığını ve tepkisini ortaya koyduğunu belirterek, İsveç'teki zirveye katılmayacaklarını vurguladı.

(CİHAN)


kaynak;habervaktim