Nevruz planları polisi alarma geçirdi!


Olağanüstü Nevruz endişesi polisi alarma geçirdi. Kutlamalar için yapılan yasal başvuru sayısında rekor artış ve PKK'nın provakasyon yapacağı haberi polisi alarma geçirdi.Bu yıl Hakkari Yüksekova'da başlayacak Nevruz kutlamaları için polis alarma geçti. Kutlamalar için 103 yasal başvuru bulunurken, terör örgütünün gösterileri yasadışı boyuta çekmek için hazırlandığı istihbaratı, güvenlik önlemlerinin arttırılmasına neden oldu.

Her yıl olduğu gibi Emniyet Genel Müdürlüğü, il emniyet müdürlüklerine Nevruz'da provokasyonlara karşı dikkatli ve soğukkanlı olunmasını konusunda uyararak, terör örgütü mensuplarının yasadışı eylemlerde halkı kışkırtmaya yönelik çalışmalarına izin verilmemesini istedi. Görevli personelin, provokasyonlara karşı dikkatli, soğukkanlı ve sağduyulu olması gerektiğinin vurgulandığı yazıda, yasa dışı eylem yapılması izin verilmemesine dikkat çekildi.

Mart ayının başından itibaren teyakkuza geçen polis birimlerinde izinler kaldırılmıştı. Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde yoğun şekilde istihbarat çalışması yapan emniyet yetkilileri, şu ana kadar 103 yasal kutlama izni talebi olduğunu bildirdiler.
Kutlamaların merkezinin Diyarbakır olacağını vurgulayan emniyet yetkilileri, ayrıca yoğun önlemlerin İstanbul, Mersin, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Aydın Osmaniye, Konya, Denizli, Eskişehir ve Kırşehir'de de Nevruz kutlamaları için planlama yapıldığını ifade ettiler. 21 Mart Nevruz kutlamalarına yönelik terör örgütünün bir süredir güç göstermek amacıyla provokasyon yaptığını bildiren emniyet yetkilileri, 17 Mart 2010 tarihinden itibaren yapılacak kutlamaların sıkı şekilde takip edileceğini kaydettiler.
Kutlama alanlarında, gerekli güvenlik kontrollerinin tamamlanmasının ardından vatandaşların alınacağını söyleyen emniyet yetkilileri, ayrıca Nevruz içerikli pankart ve dövizlerin dışında bölücü terör örgütü ve yandaşlarının propagandasına yönelik olduğu tespit edilen pankart ve dövizlere el konularak açılmasına izin verilmeyeceği de vurguladılar.


kaynak;habervaktim