+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Yedi ülkede yasak Türkiye'de serbest!

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Yedi ülkede yasak Türkiye'de serbest! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  I'm Muslım Don't Panıc Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  'de Sütçü İmamlar var // Sen Bilirmisin Sütçü İmam'ı? VATAN; 46!
  Mesajlar
  10.105
  Blog Yazıları
  41
  Tecrübe Puanı
  107375060

  ! Yedi ülkede yasak Türkiye'de serbest!

  Yedi ülkede yasak Türkiye'de serbest!


  Saadet zinciri gibi çalışan quest.net isimli yapılanmanın birçok ülkede yasaklandığı ortaya çıktı. Sanayi Bakanlığı'nın inceleme başlatmasına rağmen yapılanmanın para kazanma vaadiyle para toplamaya devam ettiği öğrenildi.  İnternet üzerinden zenginlik vaat eden Hong Konglu quest.net sitesinin Amerika başta olmak üzere İran, Arnavutluk, Sri Lanka, Malezya, Endonezya ve Afganistan'da yasaklandığı ortaya çıktı. Zaman'ın haberine göre Sisteme dahil ettiği kişilerden topladığı milyonlarca doları ülke dışına çıkaran şirketin, Hong Kong'da da yakın takibe alındığı öğrenildi. Quest.net tarzı tabela şirketlerin bu ülkede hızla yayıldığını ifade eden kaynaklar, firmanın ucuz ve kalitesiz birçok ürünü fahiş fiyatlarla tüketiciye sunduğunu dile getirdi. Hong Kong'da Whan Chai bölgesinde açtığı bir ofis vasıtasıyla işlemlerini yürüten şirket, yurtdışı bağlantılarını da internet üzerinden kuruyor.

  Gençlere zenginlik vaat ederek binlerce kişiden topladığı milyonlarca doları Hong Kong'a aktaran quest.net sitesiyle ilgili araştırmalar devam ediyor. Goldquest olarak bilinen şirket, faaliyetlerinin Hong Konglu adli makamlarca yasaklanmasının ardından isim değişikliğine yöneldi. Daha sonra da gelişmekte olan ülkeler ile 3. dünya ülkelerini kendine hedef pazar seçti. Türkiye'de özellikle İstanbul'da Şirinevler, Esenler, Zeytinburnu ve Güngören ilçelerinde açtıkları ofis evlerle faaliyetlerini sürdüren şirketin, Hindistan, Sri Lanka, Endonezya ve Malezya'da da aynı tür yapılanmayla binlerce kişiye 'hayal sattığı' ortaya çıktı. Hong Kong menşeli şirketin Amerika, Sri Lanka, Endonezya ve Malezya'da faaliyetlerinin yasaklanması (banned) sonrasında ise Türkiye, Arnavutluk ve İran'a yöneldiği belirtildi. Ancak şirketin üyelerinden 'ticari işlem' adı altında topladığı milyonlarca doları yurtdışına çıkarması ülkeleri önemli kararlar almaya itti. Amerika'nın sistemdeki para aktarımının yasal olmadığına yönelik incelemesinin ardından Endonezya, Malezya, Arnavutluk, İran, Afganistan ve Sri Lanka da şirketin tüm faaliyetlerine son vererek ülkelerinde işlem yapmasını yasakladı. Şirketin özellikle Nepal'de yaklaşık 10 bin kişiyi benzer yöntemlerle sisteme dahil ederek, binlerce dolarına sahip oldukları da iddia ediliyor.

  Ancak birçok ülkede quest.net'in tüm faaliyetleri kontrol altına alınırken, Türkiye'deki çalışmaları devam ediyor. Özellikle mali şube polisinin yakın takibe aldığı firma hakkında geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da bir inceleme başlatmıştı. Maliye Bakanlığı'nın da quest.net hakkında çalışmalar yaptığı bilgisine ulaşıldı. Denetlemeler sonucunda quest.net'in yasadışı yollarla yurtdışına para aktarımının tespit edilmesi halinde şirketin Türkiye'deki faaliyetlerine de son verilecek.

  Dansözlü moral programı düzenlemişler
  Birçok ülkede yasaklanan yapılanmayı, Zaman 21 Şubat'ta gündeme getirmişti. Aynı oluşumun iki yıl önce Türkiye'de birçok toplantı yaparak grup liderlerini bir araya getirdiği tespit edildi. quest.net'çiler Türkiye'deki üyelerine 21 Kasım 2008'de Ankara'daki beş yıldızlı bir otelde parti vermiş. Türkiye genelinde başarılı olan liderlerini ağırlayan şirket, dansözlü eğlence programı düzenlemiş. 10. kuruluş yılı için düzenlenen partilerin benzerleri, Kenya, Tacikistan, Hong Kong, Endonezya ve Malezya'da da yapılmış.


  kaynak;habervaktim

 2. #2
  I'm Muslım Don't Panıc Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli Baktabul'un Çılgını Kahramankentli - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  'de Sütçü İmamlar var // Sen Bilirmisin Sütçü İmam'ı? VATAN; 46!
  Mesajlar
  10.105
  Blog Yazıları
  41
  Tecrübe Puanı
  107375060

  Tanımlı Ce: Yedi ülkede yasak Türkiye'de serbest!

  Yüzbinlerce kişiyi 'titan'layıp dolandırmış


  Ülkemizde birçok genci tuzağına düşürerek çok büyük miktarda haksız kazanç sağlayan Hong Kong menşeli Quest şirketinin sahte bir saadet zinciri olduğu ortaya çıktı. İnternet üzerinden zenginlik vaat eden Hong Konglu quest.net sitesinin ABD başta olmak üzere İran, Arnavutluk, Sri Lanka, Malezya, Endonezya ve Afganistan'da yasaklandığı belirtiliyor.  Cihan muhabirinin Hong Kong'da yaptığı incelemeye göre, bir tabela şirketi olan Quest, Hong Kong gibi yasal düzenlemelere çok dikkat eden bir ülkede lüks ve ayrıcalıklı ürünler sattığını öne sürerek birçok insanı dolandıran bir kuruluş. ABD ve Hindistan gibi büyük ülkelerde de faaliyet gösteren Quest, özellikle Kamboçya, Sri Lanka, Bangladeş, Afganistan, İran, Malezya, Endonezya ve Nepal gibi fakir ülkeleri hedef seçmiş.

  Quest şirketinin Türkiye'deki yapılanması, buz dağının sadece görünen yüzü. Aynı firma Nepal'de bir oluşum içine girerek yaklaşık 15 bin kişiyi dolandırmış. Birçok fakir genç kandırıldığını öğrenince iş işten çoktan geçmiş. Sri Lanka'da ise özellikle de köy ve kasaba kesimlerinden 3 bin ile 5 bin genç kandırılmış. Mağdurlar paralarını geri alamamış; ama firma ülkede yasaklanmış.

  ÖZELLİKLE FAKİR ASYA ÜLKELERİ HEDEF SEÇİLİYOR
  ABD ve Hindistan gibi büyük ülkelerde de faaliyet gösteren Quest, özellikle Kamboçya, Sri Lanka, Bangladeş, Afganistan, İran, Malezya, Endonezya ve Nepal gibi fakir ülkeleri hedef seçmiş. Bu gibi ülkelerde politikacı ve iş adamlarına görkemli partiler veren ve bu sayede tanınmayı başaran firma, Sri Lanka'da bazı politikacılara Monaco'da bedava tatil imkanı sunarak fakir insanların gözünü boyamış.

  Nabza göre şerbet veren firma özellikle Hindistan'da yaygın bir inanış olan Hinduizm'deki fil başlı tanrı Pillayar'ı kolye başlıklarına basarak insanların dini duygularını istismar etmiş ve büyük satış rakamlarına ulaşmış. Hindistan'da halkın altın ve ziynet eşyasına düşkünlüğünden yararlanan firma, bununla da kalmayarak bu ülkedeki adını, dikkat çeksin diye şirket ismini Gold Quest diye değiştirmiş. Türkiye'de ise Quest şeklinde faaliyet gösteriyor.

  İRAN'DA 600 BİN KİŞİYİ DOLANDIRMIŞ
  Firmanın yaptığı en büyük vurgun ise İran'da gerçekleşmiş. Yaklaşık 600 bin kişi zengin olma hayalı ile bu firmaya üye olmuş. Daha sonra hükümetin yasaklaması ile Quest İran'daki faaliyetlerine son vermek durumunda kalmış. Firma, yurt dışında topladığı paraları garantiye almak için hemen Hong Kong'a aktarıyor.

  Dünyada ve ülkemizde faaliyet gösteren bu gibi firmalar MLM yani multi level marketing (çok kademeli pazarlama) olarak adlandırılıyor. Vaat edilen saadet zincirinin üst seviyesindeki bazı insanlar para kazanırken, üyelerin büyük çoğunluğunu oluşturan orta seviye katılımcılar ise milyonlarca dolar zarara uğruyor. Hesaplandığında katılan üyelerin yüzde 95'i zarar ederken, yüzde 3 gibi bir rakam az miktarda kar ediyor, piramidin en tepesindeki yüzde ikilik kesim ise çok büyük para kazanıyor. Söz konusu mutlu azınlığın önemli bir kısmı da firmayı kuranlardan oluşuyor.

  Sistem özetle şöyle işliyor: Üye olacak kişiler önceden belirlenerek toplantılara davet ediliyor. Konuyu ağ üyeleri dışında hiç kimseyle konuşmayacağınıza dair söz verdiriliyor. Üye olacak kişiler daha sonra bin 750 dolar ödeyerek ağa dahil ediliyor. Ağa yeni iki üye kazandıran katılımcı, lider konumuna yükseltiliyor. Getirdiği her iki üye başına 250 dolar alıyor. İlk başarısında 200 dolar ikramiye veriliyor.

  CİHAN MUHABİRİNİN HONG KONG'DAKİ İLGİNÇ BÜRO İZLENİMLERİ
  Şirketin anavatanı Hong Kong'da, iki irtibat merkezi var. Biri merkez, diğeri ise büro. Hong Kong adası, Wan Chai bölgesindeki ofisi, aslında yok denilebilecek büyüklükte. Fenwick Caddesi Jübilee Center 12. katta var olduklarını iddia ettikleri ofise, birçok bar ve gece kulüpleri arasından, hayat kadınlarının müşterilerle pazarlık yaptığı bir sokaktan geçerek varıyoruz. Firma yasal olarak var olmasına rağmen, aslında sadece sanal ortamda mevcut ve bu ofis kolu çalışan birkaç görevlinin girip çıkması için düşünülmüş. Kısa süre içerisinde binlerce dolar kazanma vaadinde bulunan bir şirketin bu kadar küçük ve sıradan bir ofise sahip olması biraz düşündürücü…

  Kapısına gittiğinizde tabelalarda bulamadığımız ofisi asansöre binen ve orada çalıştığını düşündüğümüz bir kişiyi takip ederek bulduk. İçeri girdiğimizde öncelikle ışıltılı bir vitrin göze çarpıyor. Vitrinlerin içerisinde Bernhard H. Mayer, Calvin Klein, Davidoff, Paco Rabanne ve F1 Race ürünleri gibi lüks ürünler göze çarpıyor. Ancak bunların hepsi göz boyama için yapılmış. Çünkü daha sonra bize verilen ürün kataloglarında ve internet sitesi ürün yelpazesinde bu ürünlerin çoğu mevcut değil. Amezcua marka pozitif enerji yayan ürünleri anlatmaya başlayan satıcı, çeşitli yorumlarla ürünün çok önemli olduğunu ve vücuda çok faydası olduğunu iddia ediyor.

  Oysa bize verdikleri ürün kataloglarını incelediğimizde, ürünün size vaat ettiği şeyler somut değil. Yani, "faydası olmuştur, olabilir, katkı sağlar" gibi yuvarlak ifadelerle dolu. Broşürlerde kesin bir ifadeye rastlayamıyoruz. Örneğin Adıva Divine marka sahte mücevherler o kadar övülmüş ki, sanki gerçek mücevher satılıyormuş gibi her şey abartılmış. Broşürlerde gerçekmiş hissini veren fotoğraflar bir yana, göz boyamak için sahte mücevher tarihi bile anlatılmış. Ofiste bilgi almak için uzun bir süre bekledikten sonra bize adının Mark olduğu söyleyen Hint asıllı bir adam yanımıza geliyor ve ne istediğimizi soruyor. Bilgi almak ve abone olmak istediğimizi söyleyince şüpheli bakışlarla bizi süzdükten sonra küçük bir broşür çıkarıyor. Broşür, Bio-Disk adı verilen ve içtiğimiz sulardaki negatif enerjiyi yok edip temizleyen bir özelliğe sahip bir alet hakkında. Quest yetkilisi Mark, bize bu ürünü uzun uzun anlatıyor. Suların nasıl kirlendiğini anlatan bir broşür gösteriyor.

  240 TL'LİK SU ARITMA CİHAZINI 825 TL'YE SATIYOR
  Broşürde suların kaynaktan musluğa gelene kadar geçirdiği evreler gösterilmiş ve o kadar abartılmış ki, yaklaşık on aşamadan geçen suyun son hali çok kirli ve flu bir fotoğrafla sonlandırılmış. Halbuki gerçeği araştırdığımızda su arıtmadaki bu 10 evrenin sadece 3 adet olduğunu öğreniyoruz. Diğerleri firma tarafından uydurulmuş. Ürünü test edebilir miyiz? diye soruyoruz. Olumsuz cevap alıyor, ürünü ancak abone olursak ya da abone olmadan fahiş bir fiyatla satın alırsak kullanabileceğimiz söyleniyor. Ürünün fiyatını öğreniyoruz; tam 4290 Hong Kong doları... Ürünün büyüklüğü ise bir limon dilimi kadar. Hesaplarımıza göre yaklaşık 825 TL'ye tekabül ediyor. Eğer piyasa araştırması yapmaz ve bu ürünü alırsanız çok büyük bir zarara uğruyorsunuz. Nu-Clear adında bir firma aynı su arıtma aletini kullanarak ve aynı zamanda ekstradan başka ürünler de ekleyerek oluşturduğu bir su arıtma cihazını sadece 240 TL'ye satıyor. Firmanın sattığı ürünleri Çin'in büyük ticaret sitesi Alibaba.com'da da çok ucuz fiyatlara bulmak mümkün.

  Bay Mark, özellikle büyük damacanalarda para vererek aldığımız suların da çok tehlikeli olduğunu ve bu suları da içmeden önce sattıkları aletle arıtmak gerektiği söylüyor. Damacana sularının broşürde gösterildiği gibi evrelerden geçmediğini hatırlattığımızda sessiz kalıyor ve konuyu değiştiriyor. Ayrıca büroda kullandıkları damacanada kendi sattıkları bu ürünü kullanmamaları dikkat çekiyor. Bay Mark'a bu durumu da soruyoruz. Ofiste kullanmadıklarını ama kendi evinde bu aleti kullandığını ve çok işe yaradığını söylüyor.

  YIRTIK BERELİ QUEST YETKİLİSİ MARK, HAFTADA 15 BİN DOLAR KAZANDIĞINI İDDİA EDİYOR
  İçeride kaldığımız süre içerisinde gelen gidenin olmaması da çok dikkat çekici. Firmanın içerisinde gezmek istiyoruz ama zaten gezecek çok bir şey yok. Sadece birkaç vitrinden oluşan bir ürün yelpazesine sahip küçük bir salondan ibaret. Özellikle bir vitrin dikkatimizi çekiyor. İçerisinde Hindu ve Uzakdoğu dinlerine ait sembollerin bulunduğu kolye ve rozetler dikkatimizi çekiyor. Aralarında Diana, Papa ve Hz. İsa'yı andıran figürlerin ve 'İsa'yı takip edin', 'Benim ışığımı takip eden karanlıkta kalmaz' gibi yazıların bulunduğu süs eşyaları ve ayrıca Hıristiyan haçı şeklinde tasarlanan birçok kolyeler de mevcut.

  Hintli bir gazeteciyle bu oluşumun Hindistan ayağını da araştırdık. Aldığımız cevaplar çok korkunç. Yapımında sadece 6 gram altın kullanılan ve piyasa değeri 161 TL olan bu kolye başlıkları dini figürler basılarak hazırlanıp, bu firma üzerinden satıldığında 842 TL gibi korkunç bir rakam ortaya çıkıyor. Aynı malı Hindistan piyasasında 161 TL'ye bulabiliyorsunuz.

  Bize bu işteki kar marjının çok yüksek olduğundan bahseden Mark, haftada 250 ile 15 bin ABD doları arası kar edebileceğimizi söylüyor. Kendisinin bu işi kaç yıldır yaptığını soruyoruz. Dokuz yıldır bu işin içinde olduğunu söylüyor ve çok iyi para kazandığından bahsediyor. Ancak Hong Kong'da havaların şu günlerde biraz soğuk olmasından dolayı giymiş olduğu bere yırtık. Yani dokuz yıldır bu işin içinde olan ve haftada 15 bin dolar kazanma potansiyeline sahip birinin yırtık, eski bir bereyle gezmesi düşündürücü.

  (CİHAN)


  kaynak;habervaktim

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Bu ülkede gece oyun oynamaya yasak geliyor
  By spiritüalist in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-15-2010, 10:25
 2. Domuz yağına serbest ama GDO'ya yasak
  By ZzeyneP in forum Sağlık Haberleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11-10-2009, 18:59
 3. Yedi Gazeteci İçin Yasak
  By DarkNess in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-12-2008, 20:06
 4. İran'a YASAK, İsrail'e SERBEST
  By leyla_59 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-05-2008, 19:32
 5. YouTube sadece 4 ülkede yasak!
  By XxCANISIxX in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-18-2008, 12:51

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375