Hocalı katliamı "soykırım" sayılsın kampanyası


Kars'ta, Ülkü Ocakları İl Başkanlığı tarafından, Ermenilerin 5 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Hocalı kentinde yaptığı katliamın TBMM'de ''soykırım'' olarak kabul edilmesi için imza kampanyası başlatıldı.İl Başkanı Onur Ersançmış, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1992 yılı Şubat ayında Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşayan Azeri Türklerinin Ermeniler tarafından toplu şekilde öldürüldüğünü hatırlattı.

Bu saldırıda, Azerbaycan tarafından açıklanan resmi rakamlara göre 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613, bazı kaynaklara göre ise toplam bin 300 kişinin katledildiğini dile getiren Ersançmış, söz konusu katliam sırasında cesetlerin birçoğunun yakıldığını, gözlerinin oyulduğunu ve başlarının kesildiğini belirtti.

Ersançmış, şöyle konuştu:

''Hamile kadınlar ve çocuklar bile bundan nasibini almıştır. Hocalı'daki insanlık dramı, saygın uluslararası insan hakları örgütleri tarafından belgelendirilmiş olmasına rağmen, dünyadaki karar vericiler bu korkunç suçu tanımada yetersiz kalmakta ve Müslüman Türklere karşı çifte standart uygulamaktadır. Biz de Hocalı soykırımının TBMM'de kabul edilmesi için imza kampanyası başlattık.''

AA / haber7