Uyuşturucu kaçakçıları kargoyu kullanıyor


Polis ve jandarmanın yol kontrollerinden bıkan uyuşturucu kaçakçıları, şimdi de posta ve kargo yöntemlerini kullanmaya başladı. Devletin postası başta olmak üzere, özel kargo şirketlerini kullanmaya başlayan kaçakçılar, özellikle iç piyasada tüketilen esrar maddesini kaçırmaya çalışıyor.2009 yılında posta ve kargo yöntemiyle gerçekleştirilen uyuşturucu kaçakçılığı olaylarında yüzde 40 artış oldu. Uyuşturucu madde taşımacılığında kullanılan araçların sayısında ise yüzde 111 artış yaşandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı'nın 2009 yılı raporunda çarpıcı bilgiler yer alıyor. 2006 yılından itibaren uyuşturucu madde kaçakçılığı organizasyonları tarafından posta ve kargo yöntemiyle gerçekleştirilen uyuşturucu madde kaçakçılığı olaylarında azalma yaşandığı belirtiliyor. 2009 yılında 2008 yılına göre yüzde 40'lık artış olduğu ifade ediliyor.

Emniyet, posta ve kargo yöntemiyle 2005 yılında 27 operasyon gerçekleştirirken; 2006 yılında 69, 2007 yılında 55, 2008 yılında 35, 2009 yılında ise 49 operasyon gerçekleştirdi. 2009 yılında yapılan operasyonlarda 61 kilo afyon, 29 kilo eroin, 158 kilo esrar olmak üzere toplam 158 kilo uyuşturucu madde ele geçirdi.

Posta ve kargo yöntemiyle genellikle esrar ve afyon maddelerinin bir yerden başka bir yere taşımacılığı yapılıyor. Ancak, afyon maddesinin uluslararası taşımacılığı yapılırken; esrar maddesinin ülke içi taşımacılığı yapılıyor. Son üç yıldır posta ve kargo yöntemiyle gerçekleştirilen operasyonlardan afyon maddesi operasyon sayısında azalma olurken, eroin maddesi operasyon sayısında değişim yaşanmadı. Esrar ile ecstasy maddesi operasyon sayılarında ise azalma ve artışların olduğu tespit edildi.

Uyuşturucu madde kaçakçılığı organizasyonları tarafından uyuşturucu maddelerin taşınmasında kullanılan araçların sayısı da Türkiye'de gerçekleştirilen uyuşturucu madde operasyonlarına ve bu operasyonlarda yakalanan madde miktarlarındaki artışa bağlı olarak artıyor.

Kullanılan araçların sayısı, 2009 yılında 2008 yılına göre yüzde 111,8 oranında arttı. 2009 yılında uyuşturucu madde taşımacılığında kullanılan araçlardaki en büyük artış, otobüs, motosiklet ve kamyonetlerde oldu. TIR ve kamyon gibi büyük araçlarda daha çok eroin maddesi yakalanırken; daha küçük araçlarda esrar maddesi yakalanıyor.

Emniyet yetkilileri, otobüslerde yaşanan bu artışın Elazığ KOM Birimi yol uygulamalarından ve ülke içi uyuşturucu şebekelerinin yurtiçindeki kullanıcı hedefli uyuşturucu maddeleri otobüs kuryeleri aracılığıyla taşımalarından, motosikletin iç tüketime yönelik uyuşturucu maddenin kullanıcısına ulaştırmasında kullanılmasından, kamyonetlerdeki artışın ise kamyonetlerin yurtiçinde gerçekleştirilen 50 kilo civarındaki uyuşturucu maddelerin saklanması ve nakli için uygun özellikler taşınmasından kaynaklandığını değerlendiriyor.
(CİHAN)


kaynak;habervaktim