Trafikte büyük tehlike, traktör


Traktörlerin, ehliyetsiz sürücüler veya küçük yaştaki çocuklarca kullanılması, römorklarda stop lambası ya da reflektör olmaması, dengesiz ve aşırı yükleme ile römorkta insan taşınması trafikte tehlike yaratıyor.Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Başkanı İhsan Memiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, trafik kazalarının Türkiye için önemli bir problem olduğunu, kazaların önemli nedenlerinden birisinin de traktörler olduğunu kaydetti.

Türkiye'de traktör sayısının 1 milyon 368 bin olduğunu kaydeden Memiş, ''En fazla traktör bulunan illerimiz ise 66 bin 481 adetle Manisa, 62 bin 116 adetle Konya, 51 bin 34 adetle Bursa, 49 bin 23 adetle Balıkesir ve 47 bin 915 adetle İzmir'' dedi.

Traktör için geçerli olan ''F'' tipi ehliyete sahip sürücü sayısının ise yaklaşık 400 bin olduğunu belirten Memiş, ''Yani traktör sayısı, ehliyetli sürücü saysından üç kat fazla. Ancak, F tipi belgenin dışında B, C ve D tipi belgeli sürücüler de traktör sürme yetkisine sahip. Yani otomobil, kamyon ve iş makinelerini sürenlerin de traktör kullanma yetkisi kanunen mevcut'' dedi. Memiş, buna karşın, traktör kullanma alanları genellikle tarım arazileri olduğundan, yaşları 12-15 arasında değişen çocukların babalarının yanında traktör kullanmayı öğrendiklerini hatırlattı.

-TALİ YOLDAN ANA YOLA ANİ ŞEKİLDE ÇIKARAK...-

Çoğunlukla çocukların, babalarının yerine bu araçları kullandıklarını belirten Memiş, şöyle devam etti:

''Tarlada ve trafiğin olmadığı bir alanda belki kaza yapma olasılıkları az, ancak, yaşı küçük sürücülerin, köy, belde ve ilçe içerisinde araç kullanırken kurallara uymadıkları görülmekte. Çünkü trafikle ilgili bir eğitim almadıklarından, kuralları bilmiyorlar. Birçoğu da tali yoldan ana yola ani şekilde çıkarak, ölümlü kazalara sebebiyet vermekte. Traktörler, 2009'da bu şekilde bin 59 adet ölümlü ve ağır yaralamalı kazaya karıştılar.''

-RÖMORKLARLA GELEN TEHLİKELER-

Memiş, bazı traktörlerin ve çoğunlukla da takılı olan römorkların stop lambaları ve reflektörleri olmadığından, özellikle geceleri çok tehlikeli hale geldiklerini vurgulayarak, ''Burada traktör sahibinin yeterli bilgi ve donanıma sahip olmadığı ve çocuklarına da bu alışkanlıklarının geçtiği sıkça görülmekte. Traktörlerin bu şekilde kırsal kesimden şehir içerisine girmesi, dengesiz yükleme, gabari taşkınlığı veya yük yerine insan taşımacılığı yapması, birçok ölümlü kazayı tetiklemekte'' diye konuştu.

Yaşanan olumsuzlukların en aza inmesi için, her ilde profesyonel ekiplerin traktör sürücülerine yılda bir kez de olsa eğitim vermesi gerektiğini belirten Memiş, ''Bu eğitimler köylere gidilerek kahvehanelerde verilebilir. Böylece sürücüler, araçlarının eksikleri konusunda uyarılıp bilinçlendirilerek, kendilerinin ve çocuklarının yapacakları kazaların büyük oranda önüne geçilebilir'' diye konuştu.

AA


kaynak;habervaktim