Erdoğan'ın kazandığı ve ödediği tazminatlar


Demokratik açılım sürecinin başlaması sonrasında muhalefetini sertleştiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve parti kurmayları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a binlerce lira manevi tazminat ödemeye mahkûm oldu. Erdoğan'a, Bahçeli'nin yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı Deniz Bölükbaşı ve Grup Başkan Vekili Oktay Vural da tazminat ödemeye mahkum oldu.Başbakanlık'taki 7. yılını bugün dolduran Recep Tayyip Erdoğan, 2003 yılında yapılan ara seçimlerde Siirt'ten milletvekili seçildi ve 15 Mart 2003 tarihinde hükümet kurdu. Kişilik haklarına yönelik saldırı ve hakaret içeren eleştiriler için yargı yoluna başvuran Erdoğan, çok sayıda siyasetçi ve medya kuruluşu temsilcisini yargı önünde mahkum ettirdi.

Erdoğan, kendisine ve hükümete en sert eleştirileri yönelten CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, GP Genel Başkanı Cem Uzan ve bir süre önce DP ile birleşen Anavatan Partisi eski Genel Başkanı Erkan Mumcu'dan binlerce lira tazminat kazandı.

Başbakan Erdoğan, iktidarının ilk yıllarında, daha çok dönemin Genç Parti Lideri Cem Uzan ve Uzan'a ait basın organları hakkında çok sayıda dava açtı. Erdoğan, bu davaların büyük bir kısmını da kazandı. Erdoğan, Cem Uzan'dan üç ayrı davada toplam 70 bin lira manevi tazminat aldı. ÇEAŞ ve Kepez'e el konulmasından dolayı Cem Uzan ve sahibi olduğu Star Gazetesi tarafından Erdoğan, çok sert ifadelerle eleştiriliyordu.

AK Parti'den ayrılarak Anavatan Partisi'nin başına geçen Erkan Mumcu, yaptığı konuşmalarda Erdoğan ve hükümetini sert şekilde eleştirdi. Mumcu, Erdoğan'a yönelik sözlerinden dolayı farklı davalardan 30 bin liraya yakın manevi tazminat ödemek zorunda kaldı.

Demokratik açılımın gündeme gelmesiyle muhalefetteki üslubunu sertleştiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçtiğimiz günlerde Erdoğan'a 10 milyar Lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi. MHP'de, gündeme yönelik gelişmelerle en fazla konuşan yetkili olan Grup Başkan Vekili Oktay Vural ise iki ayrı davada 6 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum oldu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Bölükbaşı da Erdoğan'a manevi tazminat ödemek zorunda kalanlar arasında yerini aldı. Başbakan Erdoğan, 'kişilik haklarına saldırıda bulunduğu' gerekçesiyle 2007 yılında MHP'nin Aksaray İl Başkanı Halil Demiray'dan 3 bin TL manevi tazminat kazanmıştı.

Erdoğan'ın, kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a karşı açtığı bir davadan ise 20 bin TL'ye manevi tazminat almaya hak kazanmıştı. Erdoğan'a CHP Genel Sekreteri Önder Sav, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, CHP İstanbul Milletvekili Ali Topuz manevi tazminat ödemek zorunda kalan isimler oldu.

TBMM'nin en renkli simalarından olan Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ve bir dönem CHP'den milletvekiliğı yapan Yaşar Nuri Öztürk, Yargıtay Eski Başsavcısı Vural Savaş da Erdoğan'a manevi tazminat ödemeye mahkûm edilenler arasında yer aldı.

Ergenekon sanıkları Ergün Poyraz, Tuncay Özkan da Erdoğan'a manevi tazminat ödeyen isimler oldu. Erdoğan'a manevi tazminat ödemek zorunda kalan çok sayıda basın organı ve köşe yazarı da bulunuyor. Yeniçağ Gazetesi yazarı Sebahattin Önkibar, Ortadoğu Gazetesi ve Yazarı Orhan Karataş, Fikret Otyam, Perihan Mağden, Cüneyt Arcayürek, Necati Doğru, Erbil Tuşalp gibi isimler ve Evrensel Gazetesi, Leman Dergisi, Star, Tempo Dergisi, Yarın Gazetesi gibi basın kuruluşları da manevi tazminat ödeyenler arasında yer aldı.

Erdoğan, ulusal basın organlarının yanı sıra yerel basın organlarında kişilik haklarına saldırıda bulunan basın organı temsilcilerini de mahkemeye verdi. Erdoğan, 2007 yılında, Çağdaş Kırşehir Gazetesi ve gazetenin köşe yazarı Halil İbrahim Cebeci'den de 7 bin lira tazminat kazandı.

ÖDEDİĞİ TAZMİNATLAR


Başbakan Erdoğan ise İş Bankası ile ilgili bir açıklamasından dolayı, CHP'nın kontenjanından bankanın yönetim kurulu üyeliklerine atanan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek ve Parti Meclis Üyesi Erbaşar Özsoy'a manevi tazminat ödedi. Erdoğan, TÜBİTAK eski başkanı Namık Kemal Pak'a da 7 bin lira tazminat ödedi.

"57 MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT DAVASINDAN 111 BİN 500 TL TAZMİNAT KAZANDI"


Başbakan Erdoğan'ın, kendisine yönelik hakaret edildiği gerekçesiyle açtığı davalar 2005 yılında soru önergesi olarak Meclis gündemine geldi. Erdoğan, 57 maddi ve manevi tazminat davasından 111 bin 500 TL tazminat kazandığı açıkladı. Erdoğan'ın bugüne kadar kazandığı manevi tazminatların miktarı 500 bin TL'ye yakın olduğu tahmin ediliyor.

(CİHAN)


kaynak;habervaktim