Midesinden rekor seviyede kokain çıktı


Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte uluslararası zehir tacirleri de hareket alanlarını genişletmeye çalışıyor. Yaz aylarında artan kokain kullanımını fırsata çevirmek isteyen uyuşturucu zanlıları, hedef ülke konumunda bulunan Türkiye'ye gönderdikleri kuryeler aracılığıyla uyuşturucu ticaretini yönlendirmeye çalışıyor. Bu amaçla Türkiye'ye gelerek havalimanında yakalanan uyuşturucu zanlısının midesinden rekor seviyede kokain çıktı.İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü uzmanlarının Atatürk Havalimanı'nda yaptıkları operasyonda rekor seviyede kokain ele geçirildi. Brezilya'dan Dakar- Senegal aktarmalı olarak Türkiye'ye gelen uçağı takibe alan polis yolcuların havalimanından ayrılması sırasında şüpheli hareketler sergileyen Shaheed Adams (28) isimli yolcuyu izlemeye başlandı. Polisi karşısında gördükten sonra iyici panikleyen Adams, gözaltına alınarak valizinde inceleme yapıldı. Üst aramasında da uyuşturucu izine rastlamayan polis, son olarak mide filmi için şüpheliyi hastaneye sevk etti.

Yapılan tetkiklerin ardından zanlının midesinde kapsüller halinde uyuşturucu bulunduğu belirlendi. İlaç verilerek midesindeki uyuşturucuyu çıkarması beklenen zanlının işlemi 24 saat boyunca devam etti. Midesindeki kapsüllerin tamamı çıkarılan Adams'ın 111 kapsül halinde 2 kilo 381 gram kokain taşıdığı belirlendi.

Narkotik Şube'de sorgulanan Adams'ın ifadesinde de ilginç bilgiler verdiği öğrenildi. Kuryelik için 5 ile 10 bin Euro arasında para için anlaşma yaptığı belirlenen zanlının uyuşturucuyu Afrika'ya götüreceğini söylediği öğrenildi. Türkiye'de 3-4 gün kaldıktan sonra yola çıkacağını söyleyen zanlının Türkiye'de bulunduğu süre içinde kokainleri midesinden çıkaracağını, yola çıkarken yeniden yutacağını söylediği de belirtildi. Zanlı ifadesinin ardından Bakırköy Adliyesi'ne sevk edildi.

Öte yandan, ele geçirilen kokainin midede taşınırken yakalanan en yüksek miktarlı yakalamalardan biri olduğu belirtildi. Bu güne kadar yakalanan uyuşturucu kuryelerinden en fazla taşıyanın Fransa'da ele geçirildiği ve 2 kilo kokainin kadın kuryenin vücudundan çıkarıldığı belirtildi.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerinin verdiği bilgilere göre kokain kullanımın özellikle yaz aylarında arttığı ve uyuşturucu satıcılarının da bu durumu fırsata çevirmeye çalıştıkları dile getirildi. Son 3 ayda 15'i yabancı uyruklu 30 zanlının kokain bağlantılı olarak yakalandığını belirten polis, kuryelerde yakalanan kokain miktarının ise 5 kiloya ulaştığını dile getirdi.

(CİHAN)habervaktim