Türk izi var ama sömürge izi yok


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afrika'nın doğusunda Tanzanya, batısında Mali'ye kadar Türk izleri olduğunu, ancak bu izlerde sömürgeciliğin görülemeyeceğini belirtti.Cumhurbaşkanı Gül, resmi ziyaret için bulunduğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde temaslarını izleyen gazetecilerle sohbet toplantısı yaptı; Afrika açılımı, IMF ile ilişkiler ve Irak seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin artık dünyanın birçok coğrafyası ile yakın ilişkiler kurduğunu, ancak Afrika'ya ayrı bir önem verdiğini ifade eden Gül, Afrika açılımının insani ve ekonomik boyutları olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Afrika ülkelerinin Türkiye'ye büyük ilgi gösterdiğini ve güven duyduğunu, bunun altında da Türkiye'nin sömürgeci olmamasının yattığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, kuzey ülkelerinin zenginlik içinde yaşarken Afrika halklarının sefalet çektiğine işaret ederek, ''Büyük devletsen bunları düşüneceksin. Büyük devletsen sadece kendi ülkenle değil, iklimle, açlıkla ve dünyanın diğer konularıyla ilgileneceksin'' diye konuştu.

-IMF İLE İLİŞKİLER-

IMF ile yeni bir stand-by anlaşması imzalanmasından vazgeçildiği hatırlatılarak, ''Türk ekonomisi rüşdünü ispatladı mı?'' sorusu yöneltilen Gül, ''Türk ekonomisi rüşdünü global krizde ispatladı'' dedi.

Türkiye'nin dışından kaynaklanan global krizi ''büyük bir dalga''ya, Türk ekonomisini ise ''gemi''ye benzeten Gül, ''Yapısal reformlar sonucunda geminin sağlamlığını gördük'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, ülkelerin doğru programları kendilerinin uygulamasının önemli olduğunu vurgulayarak, ''Bazen IMF programlarının dozu kaçıyor'' dedi.

Gül, ''IMF ile yeni bir anlaşmaya zaten mecburiyet yoktu'' ifadesini kullandı.

(AA)


habervaktim