Mezarda da çifte standart


Karikatürist Turhan Selçuk, Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı'na defnedilirken, geçmişte Esad Coşan Hocaefendi'nin ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun defnedilecekleri yerler konusunda pürüzler çıkarılması, ‘definde bile çifte standart' eleştirilerine yol açtı.ALİ EYVAZ'IN HABERİ...

BBP'nin merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun Ankara'da Taceddin Dergahı'na defnedilmesiyle ilgili ortalığı ayağa kaldıran çevreler, karikatürist Turhan Selçuk'un Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı'nın müştemilatından sayılan ve dergahtan sonra en çok ziyaretçi alan mekan olarak bilinen Çilehane'ye gömülmesi karşısında sessizliğe büründüler. Muğla Milas doğumlu, Alevi olmayan Turhan Selçuk'un vasiyeti üzerine Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesindeki tarihi mekan olan ve Hacı Bektaş-ı Veli'nin halvete girdiği mağara ile 500 yıllık tarihi çeşmeyi barındıran Çilehane'ye defnedilmesiyle ilgili yetkililerden hiçbir itiraz gelmedi.

ESAD COŞAN VE YAZICIOĞLU'NDAN ESİRGENEN HOŞGÖRÜ
2001 yılında merhum Mahmut Esad Coşan'ın Süleymaniye Haziresi'ne defni de engellenmişti. Esad Coşan'ın Süleymaniye'ye defnedilmesiyle ilgili kararnamenin, dönemin Cumhurbaşkanı Necdet Sezer tarafından iade edilmesinin ardından Coşan'ın cenazesi Eyüp Sultan Mezarlığı'na defnedilmişti. Benzer bir durum da geçtiğimiz yıl şüpheli bir helikopter kazasında hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesinin Taceddin Dergahı'na defniyle ilgili yaşanmış, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay kararnameyi imzalamaya yanaşmamıştı. Bazı çevreler de Bakana destek vererek, “tarihi kültürel yerler mezarlık haline getirilmemeli” şeklinde sözde uyarılarda bulunmuşlardı. Ancak Anadolu kültür varlığı içinde oldukça önemli bir yere sahip olan Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı'nın bir parçası durumundaki Çilehane, heykellere, çeşitli anıtlara ve en son da yeni mezar yerlerine sahne oluyor.

FERMANİ ALTUN'DAN HOŞGÖRÜ DERSİ

Ehli Beyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun, Turhan Selçuk'un Alevi olmadığını belirtirken, Çilehane'ye gömülmesini ise hoşgörüyle karşılayıp, aynısını geçmişte yapmayanların bu hoşgörüden ders çıkarmaları gerektiğini söyledi. Altun, “Geçmişte merhum Yazıcıoğlu ve merhum Esad Coşan'la ilgili yapılan itirazlar hiç hoş değildi ve zaten kamuoyunda da derin bir acı olarak kaldı” dedi.

ÇİLEHANE'YE BİR DE İNSANLIK MÜZESİ İNŞA EDİLECEK
Öte yandan, Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Turhan Selçuk'un kendilerine hediye ettiği 35 karikatürü, Çilehane bölgesine yapmayı planladıkları İnsanlık Müzesi'nde sergileyeceklerini açıkladı. Çilehane bölgesinde yapılacak İnsanlık Müzesi, yeni yapılaşmaların devam edeceğine işaret olarak gösteriliyor.
2001'de merhum Esat Coşan'ın, Süleymaniye Haziresi'ne defni ile ilgili kararname dönemin Cumhurbaşkanı Sezer tarafından geri çevrilmiş ve Coşan, Eyüp Sultan Mezarlığı'nda toprağa verilmişti.

Geçtiğimiz yıl ise Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesinin Taceddin Dergahı'na defnedilmesi sırasında, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, kararnameyi imzalamaya yanaşmamıştı.

VAKİT


habervaktim