Bu ilde bıçak taşımak yasak


Elazığ Valiliği, il merkezi ve ilçelerinde bıçak taşımayı yasakladı. Karara uymayanlara kabahatler kanunu uyarınca 100 TL para cezası verilecek.Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 6136 Sayılı Kanun kapsamı dışında kalan sivri uçlu her türlü kesici ve delici aletlerin, bir sanat veya mesleğin icra edildiği yerlerde kullanılmasının esas olduğu anımsatıldı.

Son günlerde bıçaklı yaralama olaylarının arttığına dikkati çekilen açıklamada, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11. Maddesi uyarınca bir sanat veya mesleğin icrası için yerinde kullanılması ve taşınması zorunlu olanların haricindeki tek veya çift yüzlü, sivri uçlu kesici ve delici aletlerin taşınmasının yasaklandığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

''Bu türlü aletlerin taşınması zorunlu olan mahallerin dışında, kişilerin üzerinde taşındığında, bıçak ve benzeri aletler ile adam yaralama olaylarının artış göstererek toplum huzurunu bozduğu, kamu düzeninin ve kişisel hakların dokunulmazlığının zarar gördüğü, kötü niyetli kişilerin değişik amaçlarla vatandaşlar üzerinde zaman zaman korku ve baskı oluşturabileceği meydana gelen olayların incelenmesinden anlaşılmıştır.

Bu kararın uygulanmasıyla Elazığ sınırları içerisinde bıçak ve her türlü kesici delici alet ile adam yaralama olaylarının önüne geçilmesi, toplum huzurunun ve kişi dokunulmazlığının sağlanması amaçlanmaktadır.''

Açıklamada, karar kapsamında gerekli tedbirlerin alındığı, karara uymayanlar hakkında fiil ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde 5326 Sayılı Kabahatler Kanunun 32. Maddesi ve diğer hükümleri gereği yasal işlem yapılacağı ve 100 TL para cezası uygulanacağını bildirdi.

AA / haber7