Atalay: Öğretmen için müfettiş gönderildi


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ardahan'ın Göle ilçesinde anaokulu öğretmeni Saadet Ulus'un öldürülmesinden duyduğu üzüntüyü ifade ederek, olayla ilgili iddiaların incelenmesi için müfettiş görevlendirildiğini, hatası olanlar varsa mutlaka karşılığını görmeleri gerektiğini bildirdi.CNN Türk televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Atalay, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'a yönelik iddiaları nasıl değerlendirdiği yönündeki soruyu yanıtlarken, böyle durumlarda belediyelerle ilgili teftişi İçişleri Bakanlığının yaptığını hatırlattı.

Bu olaylar basına yansıdığından itibaren 3 müfettiş görevlendirdiklerini, müfettişlerin şu anda Adana'da çalıştıklarını anlatan Atalay, ayrıca Adana Başsavcılığının da soruşturma başlattığı yönünde bilgi geldiğini ifade etti. Atalay, şunları söyledi:

''Herhalde başka çalışmalar da var. Bu çalışmaların sonucunu bekliyorum. Sayın Durak ile ilgili zaten seçimden önce yürüyen bazı soruşturmalar vardı. Epeyce de sayısı yüksektir. İhbarlar oluyordu. Hatta bir kaç tanesiyle ilgili soruşturma izni vermiştim, davaları da vardır. İdari tasarruf olarak İçişleri Bakanlığının yetkisi vardır, görevden alma konusunda. Onun için tabii yasal şartların yerine gelmesi gerekir. Hem yargıda yürüyen, hem de bizim müfettişlerimizin çalışmaları önemli. Ondan sonra kendisiyle ilgili gereken neyse yaparız.''

-GÖLE'DE ANAOKULU ÖĞRETMENİNİN ÖLDÜRÜLMESİ-

Ardahan'ın Göle ilçesinde Anaokulu öğretmeni Saadet Ulus'un öldürülmesiyle ilgili iddiaların sorulmasına karşılık, Atalay, konuyla ilgili Ardahan Valisinden bilgi aldığını söyledi. Olayın çok üzücü olduğunu ifade eden Atalay, ülkenin bir köşesinde öğretmenlik yapan bir kişinin güvenliğinin çok önemli olduğunu söyledi.

Atalay, şunları kaydetti:

''Keşke çok iyi korusaydık, bilseydik, korusaydık ama Valilik ve Kaymakamlığa bir koruma talebi yok. Savcılığa bir başvurusu var ama o Valilikte intikal olmamış. Ben şimdi yine de bir inceleme yaptırıyorum. Oraya bir eleman gönderiyorum, bir müfettiş. Olayı incelesinler. Bu tür şeyler belirsiz kalmasın. Birilerinin hatası varsa mutlaka karşılığını görsünler. O manada olayı inceletiyorum. Ama o öğretmen kızımıza çok üzüldüm. Böyle şeylerde üzülmemek mümkün değil. Kendi kızımız gibi üzülüyoruz. Keşke bilinseydi de ona biz orada en iyi şartları sağlasaydık. Belli ki iyi bildirilmemiş. Daha etkili şekilde valiliğe, kaymakamlığa bir şey olmamış, koruma istenmemiş. Ama yine de bunlar benim ilk aldığım bilgiler.''

(AA) / habervaktim