TSK'dan ailelere mektuplu rica!


TSK'dan asker ailelerine mektuplu rica: Çocuklarınıza yazacağınız mektupla moral verinTürk Silahlı Kuvvetleri (TSK), vatani görevini yapmak üzere acemi birliklerine teslim olan erlerin ailelerine mektup gönderiyor. Mektuplarda, askerlerin sağlıkları ve ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenileceği ve ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanacağı belirtilerek ailelerden çocuklarıyla ilgili endişe duymamaları isteniyor. Mehmetçiklerin asker ocağında en büyük probleminin aile özlemi çekmesi olduğunu vurgulayan TSK, askerlere ulaştırılmak üzere gönderilecek mektuplarda da ailelerden bu özlemi giderici, onların moral ve motivasyonlarını artırıcı cümlelere yer vermesini istiyor.

Mehmetçikler acemi birliklerinde eğitim alırken ailelerine ulaştırılan mektupta şu ifadelere yer veriliyor: "Oğlunuz kutsal görevine başlamak üzere .....tarihinde birliğimize katılmıştır. Komutanlığımız, oğlunuzun sağlığı ve ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenecek ve ihtiyaçları devlet tarafından karşılanacaktır. Oğlunuz bundan sonra asker ocağında yuvasından ayrı fakat arkadaşlarıyla birlikte değişik bir ortamda hayatını tanımaya başlayacak, gerekli eğitimleri görecek ve muharip birliklerimizde görev almak üzere yeni birliğine gönderilecektir. Bu değişik ortam ve hizmetin en büyük noksanı sizlerden ayrı kalmış olmak ve aile yuvasının özlemini duymaktır. Sizlerin göstereceğine inandığımız çok yakın ilgi ve desteğin bu noksanı doldurmadaki yeri, değeri ve bu yakın ilginin erlerimize kazandıracağı moral gücü çok büyük olacak. Bu vesile ile erlerimiz daha büyük bir heyecan, vazife aşkı, vatan sevgisi, birlik ve beraberlik ruhu içinde bu kutsal vatani görevlerini ifa edeceklerdir. Bu açıdan sizlerin olduğu kadar TSK'nin de istikbalde, evlatlarımızı Atatürk ilke ve intikapları doğrultusunda vatanımıza ve milletimize yürekten bağlı, gerektiğinde bu toprakları kanları ile sulayarak bize miras bırakan atalarımızın ruhlarını şad edecek tarzda kanlarını seve seve feda edecek bir şekilde yetiştirme gayreti içinde bulunduğuna inanarak, onların rahat bir ortamda çalışmalarını temin amacıyla sık sık yazmanızı beklediğimiz mektuplarınızda, önemli aile problemleriniz olmadıkça halledebileceğiniz küçük meselelerinizi mektuplarınızda evladınıza yazmamanızı, daima iyi ve memnun olduğunu belirtmenizi, vazife, arkadaşlık bağları, vatan sevgisinin önemini belirten telkinlerde bulunarak onların görevlerine daha büyük bir şuurla bağlanmasına yardımcı olmanız konusunda destek olmanızı dilerim. Erlerimizin ruh ve bedenen geldiğinden daha güçlü ve yetişmiş olarak aile yuvasına dönmesi hepimizin arzusudur. Bu arzumuzun yerine getirilmesini diler, sizlere saygılar sunarım."

TSK'nın mektubu, binlerce asker ailesi gibi Salih Zeki Köker'in ailesine de ulaştı. Mektubu açıp okuyunca mutlu olduğunu ifade eden asker babası 66 yaşındaki Zeki Köker, TSK'ya teşekkür etti. Köker, "Ordumuzun böyle bir uygulama başlatmış olması asker ailesi olarak bizi gururlandır, sevindirdi. Komutanlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Ancak günümüz teknolojine bağlı olarak mektup devri kapandı. Bu uygulamayı telefonla yapmış olsalardı daha güzel olurdu. Ama yine de düşünüp de hayata geçtirenleri tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.


(CİHAN) / habervaktim