İstanbul'da İsrail'e lanet yağdı!


Beyazıt Camii'nde, Cuma namazı çıkışı İsrail'in Doğu Kudus'e yerleşim yeri açma kararı protesto edildi. Çok sayıda sivil toplum örgütünün destek verdiği eyleme katılan yaklaşık 2 bin kişi, İsrail bayrağı ile bir kukla yaktı.ABD ve İsrail arasında da krize yol açan İsrail'in Doğu Kudus'e yerleşim yeri açma kararı İstanbul Beyazıt Camii'nde Cuma Namazı çıkışında protesto edildi. İHH İnsani Yardım Vakkfı, Özgür-Der, Mazlum-Der'in de aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşunun desteklediği protesto gösterisinde İsrail'in kararı eleştirildi. Cuma namazının ardından camiden çıkan gruplar tekbir sesleri ve sloganlar eşliğinde Beyazıt Meydanı'nda toplantı. Mescid-İ Aksa'nın maketi önünde toplanan kalabalık, 'Mescid-İ Aksa Onurumuzdur', ' Aksa'ya bin selam', ' Siyonist Çete İle İlişkiler Kesilsin', 'İsrail İle İşbirliği Suçtur' yazılı pankart ve dövizler açtı. İsrail Bayrakları taşıyan grup Tekbirler eşliğinde "Hamas'a Selam Direnişe Devam", "Vur Vur Hamas İsrail'e vur", "Kahrolsun İsrail" sloganları attı. Protesto gösterisine çok sayıda yaşlı ve çocuk yaşta gösterici de katıldı. Filistin'li taş atan çocukların fotoğraflarını da taşıyan kalabalık, üzerinde "Biz Cihat'a hazırız" yazılı kukla da taşıdı. Saadet Partisi İl Başknı Erol Erdoğan'da gösteriye destek vererek bir konuşma yaptı.

Protesto gösterisinde konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'in 3. Mescit denilen mescidi yapması halinde bütün islam dünyasının Kudüs'te toplanacağını belirtti. Mescid-i Aksa'nın müslümanların kutsal mescidi olduğunu aktaran Yıldırım, "Biz sizin ibadethanelerinize birşey demiyoruz. Ama siz bizim ibadethanelerimize saldırırsanız, Mescid-i Aksa'yı koruyacak sadece Filistinliler, Filistin'li kadınlar, gençler, çocuklar değildir. Hepimiz göğsümüzü siper ederiz." Şeklinde konuştu.

Türkiye'de İsrail Devleti'ni sevenlerin sayısının yüzde 1'i dahi geçmeyeceğini söyleyen Yıldırım, İsrail'in Türkiye'yi kaybetmekle kalmayacağını Mısır'ı, Ürdün'ü de kaybederek yalnız kalmaya mahkum olacağını belirtti.

Konuşmaların ardından Necmettin Irmak toplanan kalabalığa dua ettirdi. Duanın ardından kalabalık içinden bir grup İsrail Bayrağı yaktı. Ardından grup, üzerinde "Biz Cihat yapmaya hazırız Filistin'im" yazılı kukla üzerinden yazıları çıkararak aleve verdi. Çok sayıda polisin güvenlik önlemi aldığı protesto gösterisinin ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.(CİHAN) / habervaktim