Kudüs için tek yürek


STK'lar, yurdun dört bir yanında terör devleti İsrail'in, Doğu Kudüs'te yeni konut inşaasına başlamasını protesto etti.KEMAL GÜMÜŞ'ÜN HABERİ...

Siyonist İsrail'in Kudüs'te Mescid-i Aksa'nın yanında Harab Sinagogu'nu açarak yeni bir provokasyon başlatması sert tepkileri de beraberinde getirdi. Kudüs'te gerginlik tırmanırken İslam dünyası da ayağa kalktı. Türkiye ile beraber dünyanın birçok yerinde meydanlara toplanan Müslümanlar, katil İsrail'e lanet yağdırdı. Eylemde konuşan Gazetemizin Genel Yayın Koordinatörü Mustafa Karahasanoğlu, Genelkurmay Başkanı'nın Ağlama Duvarı'ndaki fotoğrafını ve askerî alanda İsrail ile yapılan anlaşmaları hatırlatarak, “Birileri üst düzeyde İsrail ile ilişkilerini zenginleştirseler de bizler asla bu işbirliğini onaylamayacağız. Filistin halkının yanında yer almaya devam edeceğiz” dedi.

Kudüs'teki gelişmeler üzerine Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları harekete geçti. Cuma namazının ardından camiden çıkan gruplar tekbir sesleri ve sloganlar eşliğinde Beyazıt Meydanı'nda toplandı. Mescid-i Aksa'nın maketi önünde toplanan binlerce Müslüman, ‘Mescid-i Aksa Onurumuzdur', ‘Aksa'ya bin selam', ‘Siyonist Çete ile İlişkiler Kesilsin', ‘İsrail ile İşbirliği Suçtur' yazılı pankart ve dövizler açtı. Filistin bayrakları taşıyan vatandaşlar, tekbirler eşliğinde “HAMAS'a Selam Direnişe Devam”, “Vur, Vur, HAMAS vur, İsrail'e vur”, “Kahrolsun İsrail” sloganları attı. Protesto gösterisine çok sayıda yaşlı ve çocuk yaşta gösterici de katıldı. Filistinli taş atan çocukların fotoğraflarını da taşıyan kalabalık, üzerinde “Biz Cihada Hazırız” yazılı kukla da taşıdı.

Eylemde, Gazetemizin Genel Yayın Koordinatörü Mustafa Karahasanoğlu, İHH İnsanî Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım ile Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan konuştu.

KARAHASANOĞLU: TEK PARÇA OLMALIYIZ
Kudüs'ün, ümmetin kanayan yarası olduğunu anlatan Mustafa Karahasanoğlu, “Biz Müslümanlar olarak bu kanayan yaraya kayıtsız kalamayız. Onlar bizim birer parçamızdır” dedi. Küfrün tek millet olarak Müslümanlara karşı mücadele ettiğini belirten Karahasanoğlu, “Buna karşın biz Müslümanlar olarak kanayan yaramız için tek parça olmalıyız. Onların dertleriyle dertlenmeliyiz. İçimizden birileri gidip ağlama duvarında selam durabilir. Ama biz Müslümanız ve Filistinli kardeşlerimizin derdiyle dertlenmekle mükellefiz. Yine birileri bu milletin asgari ücretinden alınan vergilerle İsrail'e tank modernizasyonu adı altında geri vitesi çalışmayan tanklar için çalışmalar yapabilirler. Ama biz şuur içinde kimin ne yapmak istediğini anlayarak, ona göre saflarımızı sıklaştırmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Dünyada en büyük teröristin İsrail olduğunu vurgulayan Karahasanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün en büyük terörist İsrail'dir. Felçli bir insanı, sabah namazına giderken Bakanlar Kurulu kararıyla füze ile vurdurmasından daha büyük teröristlik olabilir mi?! Bugün bu en büyük terörist İsrail'in, NATO'ya üye olmadığı halde küresel terörizmle mücadele toplantısına davet edilmesinin nasıl bir anlamı olabilir?! Elbette Kudüs sahipsiz değildir!”

İHH İnsanî Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım da konuşmasında İsrail'in gün geçtikçe dünya kamuoyunda yalnızlaştığını söyledi. Mescid-i Aksa'nın zarar görmesi halinde bütün İslam dünyasının Kudüs'e akacağını vurgulayan Yıldırım, “İbadethanelere dokunursanız, karşılığını bulursunuz. Filistin'deki kutsal mabedlerin bekçisi, sadece oradaki kadınlar ve çocuklar değildir. İsrail eğer rahat yaşamak istiyorsa, Kudüs'ten kirli ellerini çeksin, yoksa 1.5 milyar Müslüman orada olacaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Necmettin Irmak, toplanan Müslümanlara dua ettirdi. Duanın ardından Siyonistlere lanet yağdıran Müslümanlar, terörist İsrail bayrağı yaktı. Çok sayıda polisin güvenlik önlemi aldığı protesto gösterisinin ardından, Müslümanlar olaysız şekilde dağıldı.VAKİT / habervaktim